Zamknij

Wygodna i bezpieczna praca ze sklepem MMG Odzież Robocza

14:47, 09.12.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:57, 09.12.2021
Skomentuj

Kontynuujemy cykl poradników, któremu patronuje ceniony specjalistyczny sklep MMG Odzież Robocza z ul. Kaliskiej we Wrześni. Wspólnie, w krótki i przystępny sposób, odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące bezpieczeństwa w pracy. Poprzednim razem przybliżaliśmy ochronę rąk (TUTAJ), tym zajmujemy się hałasem w pracy.

PORADNIK OCHRONA SŁUCHU

Czym jest hałas?

Hałas jest najczęstszym szkodliwym czynnikiem w środowisku pracy, co sprawia, że uszkodzenie słuchu jest jedną z najpowszechniejszych chorób zawodowych. Wartość graniczna, po przekroczeniu której zaczyna on być szkodliwy, ustalona jest na poziomie 80 dB dla 8-godzinnego dnia pracy.

Źródła hałasu

Hałas może być emitowany przez maszyny, instalacje, narzędzia i wszelkie inne przyrządy. Branże charakteryzujące się dużym natężeniem hałasu to m.in. budownictwo, rolnictwo, sektor zbrojeniowy, inżynieria, produkcja żywności i napojów, stolarstwo, odlewnictwo czy rozrywka.

Nadmierny hałas może prowadzić nawet do trwałej utraty słuchu, ale wpływa negatywnie także na inne organy oraz na układ nerwowy. Do częstych objawów należą tutaj: problemy z głosem, podwyższony stres, choroby układu krążenia oraz choroby neurologiczne. Osoby narażone na hałas skarżą się na problemy ze snem, ciągłe zmęczenie czy brak koncentracji. Może on również przyczyniać się do zwiększenia ryzyka wypadków w pracy.

Obowiązkiem każdego pracodawcy jest przeprowadzanie pomiarów hałasu w środowisku pracy oraz odpowiednie oznaczenie stref zagrożonych hałasem. Znaki powinny przestrzegać pracownika o szkodliwości hałasu dla zdrowia oraz informować o obowiązku stosowania ochrony słuchu.

Jak dobrać właściwe środki ochrony słuchu?

Używanie ochronników słuchu spełnia swoją rolę tylko wówczas, gdy są one odpowiednio dobrane i stosowane we właściwy sposób. Decydując się na wybór konkretne środki ochrony słuchu należy uwzględnić poziom wygłuszenia SNR, czyli uproszczony wskaźnik poziomu redukcji hałasu oraz komfort użytkowania.

Bardzo istotne są także:

  • identyfikacja rodzaju hałasu: stały, zmienny, impulsowy, amplitudowy,
  • wyznaczenie poziom hałasu w miejscu pracy z uwzględnieniem intensywności (dB) oraz częstotliwości (Hz),
  • obliczenie niezbędnej wartości tłumienia przy zachowaniu poziomu dopuszczalnego (80-85 dB),
  • zwrócenie uwagi na możliwość zastosowania ochronnika (tłumienia) w danym paśmie częstotliwości hałasu.

Rodzaje ochronników słuchu – aktywne ochronniki słuchu i pasywne ochronniki słuchu

Wśród ochronników słuchu wyróżnia się ochronniki słuchu pasywne oraz aktywne. Nauszniki pasywne nie zawierają elektroniki i służą jedynie do blokowania szkodliwych dźwięków. Z kolei te aktywne wzmacniają dźwięki o niskim natężeniu. Wzmacnianie zmniejsza się stopniowo w miarę zbliżania do poziomu 80 dB i przechodzi w coraz silniejsze tłumienie dźwięków, gdy poziom hałasu jest większy.

Nauszniki mogą różnić się też w zależności od zastosowanego systemu mocowania i wśród nich wyróżnia się nauszniki z pałąkiem nagłownym oraz nakarkowym. Kolejne rodzaje ochronników słuchu to nauszniki przypinane do hełmu ochronnego, które działają dzięki odpowiedniemu mocowaniu oraz wkładki przeciwhałasowe, które mogą być połączone lub mieć formę pojedynczych zatyczek.

Nadmierny hałas ma bardzo zły wpływ na zdrowie i samopoczucie pracowników. W związku z tym konieczne jest podjęcie wszelkich działań zmierzających do redukcji hałasu. Ograniczenie hałasu powinno być dokonywane poprzez stosowanie rozwiązań technicznych, wdrażanie praktyk informacyjnych i świadomościowych wśród pracowników oraz wykorzystywanie profilaktyki medycznej.

Gdzie kupić ochronniki słuchu?

Po więcej informacji zapraszamy do sklepu MMG Odzież Robocza przy ul. Kaliskiej we Wrześni (tel. 604 058 009).

Jak dojechać

Więcej informacji o ochronie słuchu

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%