Zamknij

Co zrobić, by dłużej cieszyć się świeżymi potrawami w lodówce?

09:39, 16.06.2021 D.I Aktualizacja: 09:58, 16.06.2021
Skomentuj

Marnowanie żywności stanowi poważny problem w skali świata. Częściowo winę ponosi nadmierny konsumpcjonizm i nawyk kupowania na zapas. Jednak problemem jest także nieprawidłowe przechowywanie żywności, która szybciej się przez to psuje. Czy istnieje sposób, aby zapobiegać marnowaniu jedzenia? 

Ile żywności marnujemy? 

Analitycy z UNEP (Program Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska) przeprowadzili badania związane z określeniem skali marnowania żywności. Oszacowali, że w 2019 roku około 17% zakupionego jedzenia wylądowało w śmietniku – to łącznie aż 923 milionów ton! Zważywszy na ciężką sytuację krajów trzeciego świata, zmagających się z problemem głodu i skrajnego niedożywienia, nie stawia to globalnego społeczeństwa w dobrym świetle. 

Wina oczywiście leży po naszej stronie. Po pierwsze, za dużo kupujemy, nie wykorzystujemy do maksimum dostępnych produktów i gdy tylko zbliża się data ważności, wyrzucamy jedzenie. Druga sprawa to nieodpowiednie przechowywanie produktów spożywczych. Wiele osób nie wie, w jaki sposób i co umieszczać w lodówce. Skorzystaj z naszego poradnika i zyskaj pewność, że Twoje potrawy zachowają świeżość jak najdłużej. Koniec z marnowaniem jedzenia! 

Co przechowywać w lodówce? 

Czy wiedziałeś, że na górnej półce lodówki jest „najcieplej”? Umieszcza się tam produkty, które wymagają jedynie lekkiego schłodzenia, jak otwarte: 

  • konserwy, 
  • dżemy, 
  • konfitury. 

Środkowe półki to miejsce do przechowywania potraw i produktów o średniej trwałości. Umieszczasz tutaj: 

  • nabiał (mleko, jogurty, sery), 
  • wędliny, 
  • gotowe posiłki (do odgrzania). 

Na dolnych półkach lądują rzeczy, które psują się najszybciej, a więc: 

  • mięso, 
  • ryby. 

Szuflady na samym dole z kolei to miejsce do przechowywania: 

  • warzyw, 
  • owoców, 
  • świeżych ziół. 

Czego nie przechowywać w lodówce? 

Od powyższych reguł oczywiście istnieją pewne wyjątki. Przykładowo nie wszystkie owoce nadają się do przechowywania w lodówce. Należą do nich m.in.: cytrusy, jabłka, owoce egzotyczne (ananas, mango, banan, awokado). To samo dotyczy niektórych warzyw, jak: pomidor, ziemniak, papryka, cukinia, ogórek i cebula. Zioła, które wolą temperaturę pokojową: mięta i bazylia – ich lepiej nie umieszczać w chłodziarce. 

Wbrew powszechnej opinii nie umieszcza się w lodówce także kawy, oleju, a także nieotwartych konserw. 

Technologia NoFrost vs. NeoFrost 

Obecnie większość lodówek wyposażona jest w technologię zapobiegającą oszranianiu ścian lodówki – tzw. NoFrost. To oczywiście niezwykle przydatna funkcja, ponieważ eliminacja wilgoci pozwala spowolnić proces gnilny potraw. Jednak ma to również wadę – brak wilgoci doprowadza do szybszego wysuszania produktów.  

Nowsza technologia NeoFrost pozwala na osobną cyrkulację powietrza dla chłodziarki i zamrażarki, dzięki czemu owoce i warzywa zachowują potrzebną wilgotność, natomiast mrożonki nie pokrywa warstwa szronu. 

Nowoczesne technologie w Twojej lodówce do walki z marnotrawstwem 

Okazuje się, że także sama lodówka do zabudowy może być wyposażona w rozwiązania ułatwiające przechowywanie żywności dłużej bez utraty ich świeżości. Przykładowo modele FreshPlus marki Electrolux wykorzystują technologię pozwalającą na dłuższe zachowanie smaku potraw. Strefa NaturaFresh z kolei to miejsce pośrednie między chłodziarką a zamrażarką. Panująca tam temperatura w okolicach zera stopni Celsjusza to miejsce optymalne do przechowywania mięsa, ryb oraz warzyw i owoców. Dwie niezależne szuflady oferują różne stopnie wilgotności. Modele z serii 300 posiadają także szuflady z kontrolą poziomu wilgoci

 

(D.I)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%