Zamknij

Największe i najbardziej miniaturowe psy na świecie

12:53, 01.04.2021 D.I Aktualizacja: 12:54, 01.04.2021
Skomentuj

Jaki jest największy pies na świecie? A jakie miniaturowe psy są najmniejsze. Przygotowaliśmy krótki przegląd. Przekonaj się i sprawdź, które rasy są prawdziwymi olbrzymami. Poznaj też najmniejsze maleństwa w psiej rodzinie.

ARTYKUŁ PARTNERSKI

Największy pies na świecie - dog niemiecki

Uważa się, że największy pies na świecie to dog niemiecki. Szczególnie gdy zajrzymy do Księgi Rekordów Guinnessa. Biuro Rekordów w 2012 roku wpisało do Księgi doga Zeusa. Jednak pod uwagę wzięto wzrost. Pies Denise i Kevina Doorlag z Kalamazoo w stanie Michigan został rekordzistą i otrzymał tytuł najwyższego psa świata. Nie największego, choć jego rozmiary robiły wrażenie. Zeus w kłębie, czyli stojąc na czterech łapach, mierzył 112 cm. Gdy stał na dwóch tylnych miał 218 cm. Ważył także przyzwoicie - 75 kg. Zeus w Księdze Rekordów Guinnessa zdetronizował innego doga niemieckiego o imieniu Gigant George (Giant George). Był niższy od „Boga Piorunów”o kilka centymetrów. Oficjalnie jego wzrost Księga zanotowała jako 109,2 cm i 220 cm jak stał na łapach. Z Geroge'a był niezły grubasek. Ważył 111 kg, czyli około 45 kg więcej niż przeciętny dog niemiecki. W 2010 roku wystąpił nawet w programie The Oprah Winfrey Show.

Przeczytaj o miniaturowych psach!

Obecnym rekordzistą tytułu Guinnessa jest Freddy, również dog niemiecki. Mieszkał - bo zmarł w lutym - w Leigh-on-Sea w angielskim Essex. Dog mierzył 103, 5 cm, a jak stał na czterech łapach miał 227, 3 cm, czyli o wiele więcej niż poprzednicy. Freddy był także najmniejszym psem po urodzeniu. Jako szczeniaczek nie był karmiony przez matkę. Właścicielka Claire Stoneman zdecydowała się zabrać go do domu wcześniej niż planowano. To nie była dobra koncepcja Miss Claire! Skutek? Freedy „pożarł” 26 sof. Dobry „piesek”.

Dogi niemieckie są psami rodzinnymi, mocno związanymi z właścicielami. Mają spokojny charakter, źle znoszą samotność. Wymagają poświęcenia im uwagi. Jest nieufny wobec obcych, sprawdza się w roli obrońcy. Dobrze wychowany jest delikatny wobec mniejszych, np. dzieci, jednak trzeba uważać, bo może zrobić krzywdę, np. machając ogonem.

Największy pies na świecie - mastif angielski

Przejdźmy do większych „kalibrów”. Aicama Zorba z La-Susa lub po prostu Zorba. Ten angielski mastif z Londynu został uznany przez Księgę Rekordów Guinnessa za najcięższego i najdłuższego psa na świecie. Zorba ustanowiła rekord najcięższego psa w 1987 roku - ważyła niebagatelne 143 kg. Dwa lata później jej waga zwiększyła się 149,7 kg. W kłębie miała 94 cm, a jak stała na łapach 251 cm. W 1989 roku wystąpiła w programie Late Night u Davida Lettermana. Pod względem wielkości można ją było porównywać z kucykiem.

Mastify angielskie z usposobienia są spokojne, cierpliwe i łagodne. Podobne do dogów - wymagają kontaktu z człowiekiem i poświecenia im uwagi. Kiepsko znoszą samotność i zmiany właścicieli lub otoczenia. Mastiffy większą wagę przywiązują do ochrony ludzi niż terenu. Jest czujny, ale nie hałasuje. Nie jest agresywny wobec innych zwierząt. Dawniej mastifów używano do walk i polowania na niedźwiedzie oraz wilki.

Największy pies na świecie - landseer i nowofundland

Boomer może nie był największym psem, ale nadrabiał ten niedostatek sympatią i usposobieniem. Ten landseer-nowofundland z Dakoty Północnej był jednym z pretendentów do tytułu rekordzisty Guinnessa. W 2009 roku zgłoszono 3 psy - George'a (jeszcze nie był takim Gigantem - miał 106,7 cm), Titana i Boomera. Titan wygrał, ale nie nacieszył się zbyt długo rekordem. 3 miesiące później utracił tytuł ze względu na błędy w pomiarach podczas konkursu. Jego następcą został Gigant George.

Boomer miał 91,4 cm w kłębie i ważył ok. 90 kg. Kto wie, może i w Polsce będzie boom na polskiego „Boomera”. Małgorzata Rozenek-Majdan jest przecież właścicielką Ryszarda, ale czystej krwi nowofundlanda. A jak wiemy wszystkie Ryśki to porządne chłopy!

Znakiem charakterystycznym landseerów jest czarno-białe umaszczenie. Jest bliskim kuzynem nowofundlanda, ale jest trochę lżejszy i mniej owłosiony. Landseery mają łagodny i przyjazny wobec ludzi i zwierząt charakter. Uwielbiają wodę i pływanie oraz szkolenie. Z tych powodów świetnie sprawdzają się w ratownictwie wodnym. Podobna pasję do wody wykazują nowofundlandy. Pierwotnie tych psów używano do pomocy w wyciąganiu sieci rybackich i w zaprzęgach. Obecnie też pracują jako ratownicy wodni. Różnią się od landseerów umaszczeniem, które jest czarne oraz sierścią - puchatą i dłuższą. Małe szczeniaczki są tak pocieszne i słodkie, że aż psują się od nich zęby.

Najbardziej miniaturowe psy na świecie - chihuahua

No właśnie, małe czy najbardziej miniaturowe psy w porównaniu do swoich kolegów gigantów, wymagają podobnej cechy u właścicieli - ostrożności. Za jedną z najbardziej miniaturowych ras na świecie uważana jest chihuahua. Jest to też jedna z najstarszych ras. Pochodzi od nieco większych psów techichi, żyjących na dworach azteckich władców. W Europie pojawiała się po II wojnie światowej.

Chihuahua jako rasa króluje w Księdze Rekordów Guinnessa. Ostatnie 3 rekordy należą właśnie do tych maleństw. Miracle Milly, Boo Boo i Beyonce. Właściwie to 2 i pół, bo Beyonce była chihuahua-jamnikiem. Milly, która zmarła rok temu, piastowała tytuł najmniejszego psa na świecie przez 7 lat (oficjalna strona wciąż działa i jest nią sklep internetowy, pfff). Ważyła niecałe pół kilograma, mierzyła zaś 9,65 cm. Milly może poszczycić się dwoma tytułami. Nie dość, że była najmniejszym psem na świecie, to w dodatku jest również najbardziej sklonowanym psem na świecie. W 2017 roku Sooam Biotech Research Foundation z Seulu rozpoczęli prace na sklonowaniem suczki. Koreańczycy uzyskali 49 jej klonów. Pierwszy miot liczył 9 piesków - Molly, Mally, Melly, Molly, Mumu, Mila, Mary, Mimi, Moni, Mini, Mela i Mulan. Mamma mia herbu zielona pietruszka!

Chihuahua to prawdziwy pies, a nie zabawka. Występuje w dwóch odmianach: krótko- i długowłosej. Jest energiczny, wesoły i podobnie jak największe psy na świecie - przywiązany do właściciela. Pod względem osobowości zachowuje się trochę jak małe dziecko - lubi być w centrum zainteresowania,a zaniedbywany upomina się o uwagę. Chihuahua jest także odważny, psiaki tej rasy nie czują respektu przed większymi i nawet niekiedy atakują. Tani w utrzymaniu, ale lubi szczekać.

Najbardziej miniaturowe psy na świecie - yorkshire terrier

W gronie najmniejszych znajdują się również psy rasy yorkshire terrier. Jednym z najbardziej miniaturowych psów była suczka Sylvia. Piesek o wielkości pudełka zapałek należał do Arthura Marples z Blackburn w Anglii. Terierek zmarł w 1945 roku w wieku 2 lat. Sylvia miała tylko 6,4 cm w kłębie i mierzyła 8,9 cm od czubka nosa do ogona. Ważyła 110 gram, czyli niewiele więcej niż tabliczka czekolady.

Yorki z charakteru są pewne siebie nad miarę odważne. Jest energiczny i wesoły. Podobnie jak największe psy, bardzo przywiązują się do opiekunów. Prawidłowo chowany nie powinien sprawiać problemów. Łatwo się adaptuje się do nowych warunków i sytuacji. Podobnie jak inne miniaturowe rasy, york nie lubi niedelikatnego traktowania. Wymaga odpowiedniego wychowania. Warto też pamiętać, że pierwotnie to był pies łowczy. Młynarze trzymali go, żeby polował na myszy i szczury.

Najbardziej miniaturowe psy na świecie - maltańczyk

Lucky Diamond może nie był najmniejszym psem na świecie, ale na pewno był najsłynniejszym. Suczka należała do rasy maltańczyk. Psy tej rasy popularne są w różnych stronach świata, ale szczególnie w Stanach Zjednoczonych. I właśnie w USA miał miejsce american dream suczki Lucky Diamond. Ona naprawdę byłą szczęściarą!

Jej właścicielką była Wendy Diamond - osobowość medialna i wydawca magazynu Animal Fair. Wendy adoptowała Lucky i tak zaczęła się ich wspólna podróż. Suczka podróżowała z nią po całym świecie, spotykając się i fotografując ze aktorami, artystami i innymi sławnymi ludźmi. Lucky do dziś pozostaje najczęściej fotografowanym przez sławnych ludzi psem. Jej rekord odnotowała oczywiście Księga Rekordów Guinnessa. Zdjęcia z suczką zrobiły sobie 363 sławne osoby.

Najmniejsze maltańczyki pochodzą z linii koreańskiej. Rasa uważana jest za jedną z najstarszych na świecie. Są dość wrażliwego usposobienia, ale zarazem wesołe i przyjazne. Przywiązują się do opiekunów i chcą im towarzyszyć. Wymagają uwagi, z zaniedbanie może skończyć się katastrofą. Znudzone potrafią gryźć meble, dywany i wszystko, co wpadnie im pod zęby. Źle znoszą rozłąkę i wymagają pielęgnacji. Są nieufne wobec obcych, ale nie wykazują agresji.

(D.I)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%