Zwiedzanie na ekranie. Wrzesińskie muzeum zaprasza na wirtualny spacer

Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich można zwiedzać bez wychodzenia domu. Wszystko dzięki dwóm ciekawym projektom.

kultura 15:11 12-10-20206 1

Pierwszy z nich to filmowy cykl dotyczący historii i zbiorów muzeum zrealizowany przez Fundację Dzieci Wrzesińskich.

– Środki udało nam się pozyskać dzięki dofinansowaniu z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”. Cel był taki, żeby w okresie pandemii udostępnić szerszemu gronu ludzi możliwość poznania naszego muzeum i lokalnej historii - mówi Lila Pylak, prezes Fundacji Dzieci Wrzesińskich.

W ramach projektu nakręcono 15 odcinków filmowych, w których wrzesińscy muzealnicy z pasją opowiadają o historii Wrześni i okolic. Sebastian Mazurkiewicz i Szymon Adamczyk prezentują muzealne eksponaty i przedstawiają ich dzieje w typowym dla siebie gawędziarskim stylu pełnym fachowej wiedzy, ale też anegdot i ciekawostek. Bonusem są  fotografie archiwalne, które widz może oglądać na ekranie.

Filmy wyreżyserował Krzysztof Marek Nowak.

Wszystkie odcinki można zobaczyć na facebookowym profilu Zbiory i historia Muzeum im. Dzieci Wrzesińskich.

Zainteresowanie jest bardzo duże.

– W projekcie trzeba podać liczbę spodziewanych odbiorców. Napisaliśmy, że będziemy mieli około 3,5 tys. odsłon, a w tej chwili mamy ich już 15 tys. Jesteśmy zadowoleni, bo to pokazuje, że udało się zrealizować cele – stwierdza Lila Pylak.

Drugi projekt to wirtualny spacer po muzeum. Realizacji podjęła się Fundacja Tornister Młode Media, a całość została sfinansowana dzięki środkom pozyskanym od Powiatu Wrzesińskiego

Wnętrza muzealne sfilmowano w technice 360 stopni, dzięki czemu obraz można oglądać z dowolnego punktu. Podczas zwiedzania online możemy zobaczyć krótkie filmowe prezentacje historyczne. Uruchamiamy je klikając w wybrany eksponat oznaczony na ekranie.

Wirtualny spacer dostępny jest: TUTAJ.

Sebastian Mazurkiewicz, dyrektor wrzesińskiego muzeum mówi, że docierają do niego sygnały, że z wirtualnego zwiedzania korzystają nie tylko mieszkańcy Wrześni i okolic.

– Skontaktowała się z nami nawet telewizja działająca w jednym z zakładów karnych. Trwają rozmowy o współpracy – zdradza Mazurkiewicz.

Nadal możliwe jest tradycyjne zwiedzanie muzeum, ale tylko dla niewielkich, umówionych wcześniej grup. Ze względu na zasady bezpieczeństwa po wnętrzach nie oprowadzają przewodnicy.

Thumb go dziewicz2

Joanna Goździewicz

15:11 12-10-2020