ZUS ostrzega przed oszustami. Miejmy się na baczności

Kanciarze polujący na seniorów mają nową metodę – „na ZUS”. Oszuści wykorzystują fakt, że takie odwiedziny rzeczywiście mogą mieć miejsce.

porady 12:22 21-07-20170 0

ZUS najczęściej kontaktuje się ze swoimi klientami listownie lub poprzez uwierzytelniony profil na Platformie Usług Elektronicznych. Zdarzają się jednak wyjątki, np. gdy przeprowadzana jest niezapowiedziana kontrola zwolnienia lekarskiego. Jeżeli nie jesteśmy na takim zwolnieniu, nie mamy co spodziewać się odwiedzin urzędnika. Wszystkie pozostałe wizyty są zapowiadane.

– ZUS może wysłać swojego przedstawiciela na kontrolę składek, jeśli siedziba firmy znajduje się w miejscu zamieszkania, lub lekarza orzecznika do osób, które ubiegają się o rentę i nie są w stanie przybyć na badanie do placówki. Urzędnicy odwiedzają też osoby starsze z okazji jubileuszy ukończenia 100 lat życia – wymienia Marlena Nowicka, rzecznika ZUS-u w Wielkopolsce.

Powtórzmy: zawsze będziemy o takich wizytach uprzedzeni. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, powinniśmy skontaktować się z Inspektoratem ZUS we Wrześni (tel. 61 437 43 00) lub z ogólnopolskim Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS (22 560 16 00).

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

12:22 21-07-2017