Zuchy i harcerze obdzielili wrześnian uśmiechem i słodkościami

Niemal 400 młodych ludzi w harcerskich mundurach opanowało dziś ulice Wrześni. Częstowali przechodniów lizakami, ciasteczkami i jabłkami, a następnie stawili się na uroczystym apelu. To część obchodów Dnia Myśli Braterskiej.

społeczeństwo 20:41 23-02-20191 6
„Starajcie się zostawić ten świat choć trochę lepszym, niż go zastaliście”

 – to słowa sir Roberta Baden-Powella, założyciela skautingu. Obchodziłby wczoraj 162. urodziny, zaś jego żona Olave Baden-Powell, naczelna skautka świata – 130. Oboje przyszli na świat 22 lutego i właśnie na pamiątkę tego harcerze i skauci na całym świecie obchodzą tego dnia Dzień Myśli Braterskiej – święto przyjaźni podkreślające, że niezależnie od wieku, narodowości czy koloru skóry wszyscy są dla siebie braćmi. Wspomniane słowa przyświecają im wszystkim, od zuszków aż po wiarusów.

Harcerstwo łączy pokolenia

– Z tej okazji skauci wysyłają sobie kartki z życzeniami, pamiętając o tym, że wszyscy są dla siebie braćmi – wyjaśnia Karolina Wachowiak, harcmistrzyni komendy Hufca ZHP „Wrzos”. – A najprościej rzecz ujmując, harcerz to skaut, tylko w polskim wydaniu. Jak powiedział sam Andrzej Małkowski, twórca skautingu na ziemiach polskich, harcerstwo to skauting plus niepodległość. Polscy harcerze w historii niejednokrotnie włączali się w walkę o niepodległość. Ale to zasadniczo jedna z niewielu różnic. Harcerskie ideały są tożsame z tymi skautowymi. Opieramy się na trzech wspólnych filarach: służbie Bogu, ludziom i pracy nad sobą. ZHP jest członkiem dwóch największych organizacji skautowych, WOSM i WAGGGS, i uczestniczy w wielu międzynarodowych projektach skautowych. Natomiast my jako hufiec współpracujemy przede wszystkim ze szczepem St. Paul z Hannau w Niemczech. Już kilkakrotnie mieliśmy okazję wyjechać na zloty do naszych przyjaciół, a także kilkakrotnie gościliśmy ich na terenie naszego miasta.

Agnieszka Tobolska i Karolina Wachowiak znalazły się na okładce najnowszego numeru „Wiadomości Wrzesińskich”. Harcerstwo na terenie powiatu wrzesińskiego było naszym tematem tygodnia. Papierowa wersja dostępna jest w dobrych kioskach i sklepach, a cyfrowa – tutaj

Główne obchody Dnia Myśli Braterskiej przypadły we Wrześni na sobotę, dzień po właściwym święcie. Od rana zuchy i harcerze krążyli po mieście, wręczając przechodniom słodkości: lizaki, ciasteczka i jabłka. Reakcje wrześnian były przeróżne. Jedni sami byli w przeszłości druhami, więc doskonale wiedzieli, co to za święto, inni pytali, ile muszą zapłacić albo tłumaczyli, że nie mają drobnych... W większości jednak finalnie odpowiadali na podarunek serdecznym uśmiechem.

– To bardzo fajny pomysł, zrobić coś miłego dla obcych tak po prostu! – oznajmiła jedna z obdarowanych. – Może jestem stara, ale taki lizak sprawił mi przyjemność! Super pomysł, bardzo fajny dzień! – chwaliła maluchy.
Przechodnie reagowali entuzjastycznie
Kogo by nie ucieszył lizak od radosnych zuszków?
Do słodkości dołączone były karteczki z pozytywnymi złotymi myślami

Na rynku dodatkowo stanęła fotobudka, w której można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie, samemu lub z harcerzami, „konkurencyjny” punkt fotograficzny rozstawił się przed pocztą przy ul. Warszawskiej. 

Gdy wszystkie słodkości zostały już rozdane, druhny i druhowie spotkali się na rynku na uroczystym apelu. Poprowadził go zastępca komendantki Krystian Kędziora, a sama komendantka Agnieszka Tobolska wręczyła zasłużonym instruktorom odznaczenia. Hm. Andrzej Bączkowski otrzymał trzeci Złoty Listek Dębowy za piętnaście nieprzerwanych lat służby instruktorskiej, hm. Mikołaj Sokolski otrzymał Złoty Listek Dębowy za pięć nieprzerwanych lat służby instruktorskiej, a phm. Maciej Wlekliński, pwd. Jakub Jerczyński i pwd. Patryk Kwiatek otrzymali Srebrne Listki Dębowe za trzy nieprzerwane lata służby instruktorskiej na rzecz Związku Harcerstwa Polskiego. Apel tradycyjnie zakończył się przekazaniem iskry przyjaźni w wielkim kręgu. 

„Iskrę przyjaźni puszczam w krąg, niech powróci do mych rąk!”

Finałem dnia była gra terenowa dla kadry zorganizowana przez komendę hufca.

Koszyczki harcerzy wypełnione były słodkościami
Dzień Myśli Braterskiej to okazja, by puścić nieco dobra w świat
Harcerki i harcerzy przepełniała pozytywna energia
Druhnom i druhom nie brakuje też poczucia humoru
Komenda w fotobudce: Andrzej Bączkowski, Agnieszka Tobolska, Krystian Kędziora i Karolina Wachowiak
Andrzej Bączkowski i Anna Paluszak stojąca na czele Kręgu Seniorów i Starszyzny Harcerskiej „Wiarusy”
Meldunek o stanie drużyn
Komenda wysłuchuje raportu
Krystian Kędziora poprowadził apel
Komendantka hufca Agnieszka Tobolska przyznaje listki dębowe
Służba instruktorska daje wiele radości

Więcej zdjęć z obchodów Dnia Myśli Braterskiej znajdziecie w galerii poniżej.

Thumb anna tess go%c5%82embiowska fot idzikowski 1

Anna Tess Gołębiowska

20:41 23-02-2019