ZSP najlepiej wyposażoną szkołą w powiecie? Starostwo wybuduje tam halę

Powiat wrzesiński wybuduje halę dydaktyczno-sportową przy Zespole Szkół Politechnicznych. Kosztorys inwestycji wynosi 7,5 mln zł.

oświata 10:35 05-02-20180 1

– Niewykluczone, że będziemy musieli dołożyć 2-3 mln zł – mówi starosta Dionizy Jaśniewicz.

Budowa hali jest jedną z części projektu modernizacji szkolnictwa zawodowego we Wrześni. Przy ZSP przy ul. Wojska Polskiego ma powstać obiekt o powierzchni 2500 m2. Będzie tutaj funkcjonowała hala sportowa oraz aula, wykorzystywana jako sala audiowizualna, miejsce szkoleń, egzaminów, sympozjów i seminariów. Pod koniec 2017 r. powiat próbował pozyskać wykonawcę obiektu, ale przetarg został unieważniony.

– Jeden z przetargów się rozstrzygnął. Firma, która wygrała, wycofała się, tracąc wadium. Musieliśmy rozpocząć postępowanie od początku. Z tego co wiem, mieli kłopoty z pozyskaniem poręczeń ubezpieczeniowych – mówi nam starosta Dionizy Jaśniewicz.

Powiat ogłosił kolejny przetarg na początku roku – z nadzieją, że oferty będą zbliżone do ceny zawartej w kosztorysie. Tymczasem 23 stycznia po otwarciu ofert okazało się, że zgłosiły się dwie firmy: Mirbud zaproponował 10,4 mln zł, Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Bolesław Spochacz 9,8 mln zł.

– Mamy w tej chwili minimalną ofertę 9,8 mln zł, jako zarząd powiatu musimy się zastanowić, czy ta kwota jest do zaakceptowania, czy dołożenie 2-3 mln zł z budżetu jest racjonalnym rozwiązaniem. Jeżeli nie będzie innego wyjścia, trzeba będzie to zrobić. Pytanie, czy warto powtórzyć przetarg, czy może liczyć na cud – zastanawia się starosta wrzesiński.

Powiat, tak jak inne samorządy, działa więc teraz trochę pod dyktando firm budowlanych. Powszechnym zjawiskiem jest u wykonawców tworzenie „poduszek bezpiecznościowych”, a więc dokładanie do kosztorysów 1-2 mln zł na wszelki wypadek. Jest bum inwestycyjny i wielu myśli na zasadzie: „a nuż się ktoś trafi i inwestor zapłaci mi więcej”. Firmy wliczają sobie ryzyko kar umownych.

– Nie ścigamy się tutaj wyborczo, bo gdybyśmy chcieli zabłysnąć, tobyśmy przetarg dawno rozstrzygnęli, a hala byłaby oddana do użytku na dzień przed wyborami – dodaje starosta.

Filip Biernat

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

10:35 05-02-20180 1