Żołnierze wyklęci – bohaterzy na pomniki, czy zbóje na wieczne potępienie?

1 marca kolejny raz obchodzić będziemy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jak co roku pojawiają się kontrowersje wokół święta. Kogo tak naprawdę czcimy – bohaterów narodowych, czy złodziei i morderców?

temat tygodnia 12:30 25-02-20197 68

Na terenie powiatu wrzesińskiego działało kilka oddziałów antykomunistycznego podziemia. Wszystkie wchodziły w skład Wielkopolskiej Samodzielnej Grupy Ochotniczej „Warta”. Największym i najbardziej dzisiaj znanym był „Zielony Trójkąt” pod dowództwem Leona Wesołowskiego „Wichury” (na zdjęciu).

Ankieta

Czy twoim zdaniem Leon Wesołowski "Wichura" dowódca Zielonego Trójkąta powinien mieć pomnik we Wrześni?

Przez 70 lat w pamięci społecznej utrwalił się negatywny obraz żołnierzy wyklętych, jako band rabujących i mordujących niewinnych ludzi. Ledwie od kilku lat historia tych oddziałów jest odkłamywana. Żołnierze wyklęci są dzisiaj także częścią sporu politycznego między prawicą a lewicą. Zwłaszcza SLD najbardziej podważa legendę żołnierzy wyklętych, natomiast PiS i Kukiz’15 bierze ich na sztandary.

Ankieta

Żołnierze wyklęci to twoim zdaniem?

W związku z tym mamy do Was pytania:

Czy atencja, z jaką dziś odnosimy się do żołnierzy niezłomnych, jest słuszna?

Jakie jest Wasze zdanie na temat żołnierzy wyklętych? To bohaterowie, czy złodzieje i mordercy?

Czy Leon Wesołowski „Wichura” powinien mieć pomnik we Wrześni?

Czy znacie jakieś rodzinne historie związane z żołnierzami niezłomnymi?

Zapraszamy do dyskusji!

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowił w 2011 r. parlament „w hołdzie Żołnierzom Wyklętym – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”.

Ankieta

Czy weźmiesz udział w uroczystościach w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które 1 marca odbędą się we Wrześni?

Thumb ww biernat

Filip Biernat

12:30 25-02-2019