„Zniewoleni przez muchy”. Insekty w Kawęczynie nie odpuszczają nawet w listopadzie

Radna miejska Małgorzata Nowak z Kawęczyna przypomina o fatalnych warunkach mieszkaniowych, jakie panują w tej podwrzesińskiej wiosce.

społeczeństwo 16:41 15-11-20180 7

„12 listopada, Kawęczyn, blok mieszkalny. W wolnej Polsce zniewoleni przez muchy” – taki opis nosi krótki film umieszczony przez radną Projektu Września na Facebooku.

Przypomnijmy, że mieszkańcy Kawęczyna borykają się z plagą much już od ponad pół roku. Jako przyczynę wskazują otwarte składowiska obornika z pobliskich ferm norek należących do Rajmunda Gąsiorka.

Mimo iż hodowca oficjalnie zaprzecza, że plagę wywołują fermy, kilka tygodni temu zlecił wykonanie oprysków wokół okien mieszkańców. Zrobiono to jednak bez ich zgody i bez jakiejkolwiek informacji o użytych chemikaliach.

Dodatkowo Gąsiorek chce wybudować w Kawęczynie nową fermę drobiu na ponad milion sztuk brojlerów. Na przeszkodzie stanął mu plan zagospodarowania przestrzennego przygotowany przez urząd gminy i wykluczający budowę nowych ferm. Jednak uzgodnienia tego planu odmówiło starostwo powiatowe.

Trwa administracyjno-sądowe postępowanie w tej sprawie. Dwa ostatnie wyroki (Wojewódzkiego i Naczelnego Sądu Administracyjnego) są przychylne dla mieszkańców. Zarząd powiatu ma ponownie rozpatrzyć wniosek burmistrza o zatwierdzenie planu. Tymczasem muchy wciąż dokuczają mieszkańcom…

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

16:41 15-11-2018