Zmarła Irena Chojnacka, emerytowana nauczycielka chemii. Jak wspominają ją uczniowie?

8 listopada zmarła Irena Chojnacka, emerytowana nauczycielka chemii we wrzesińskim Liceum Ogólnokształcącym im. Henryka Sienkiewicza. 

oświata 14:21 13-11-20201 2

Pani Irena miała 86 lat. Absolwenci „Sienkiewicza” wspominają ją jako bardzo wymagającego, ale jednocześnie pełnego pasji pedagoga. 

Wykształciła wielu przyszłych farmaceutów i lekarzy. Tak wspomina ją jeden z byłych uczniów.

- Pani profesor była postacią barwną i kontrowersyjną zarazem. Wymagającą i zasadniczą, z ciętym dowcipem, który być może nie dla każdego był zrozumiały, i który niejednemu poszedł w pięty. Była świetnym wykładowcą, nauczycielem z zawodową pasją i ogromem merytorycznej wiedzy. Jako absolwent klasy o profilu biologiczno-chemicznym, należałem do ostatniego rocznika uczniów, któremu było dane czerpać z Jej pedagogicznego doświadczenia. Już jako na uczniu klasy pierwszej wywarła na mnie ogromny wpływ, który zaowocował wkrótce rozbudzeniem zacięcia do nauk przyrodniczych. I ja jednak, jak zresztą wielu kolegów i koleżanek, drżałem początkowo przed Jej lekcjami czy zajęciami na kołach zajęć pozalekcyjnych. Dopóki nie zrozumiałem, jak wielką radość sprawiały Jej sukcesy wychowanków, które były jednocześnie Jej osobistymi sukcesami i motorem działań jako nauczyciela - napisał na Facebooku jeden z jej byłych uczniów.

- Mimo, że miałem słabe podstawy z chemii swoim podejściem pedagogicznym spowodowała ,że na pewną "tróję" końcową zdałem - pisze inny z jej wychowanków.

Jej praca była doceniana przez władze oświatowe. W 1973 roku otrzymała nagrodę Ministra Oświaty, a 1979 Złoty Krzyż Zasługi.

Pogrzeb odbył się 12 listopada w Gnieźnie.

Thumb go dziewicz2

Joanna Goździewicz

14:21 13-11-2020