Złoto na Olimpiadzie. Marika Majewska najlepszą płotkarką

Trzeci dzień 24. Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży był szczęśliwy dla wrzesińskiej lekkoatletyki. W biegu na 100 m przez płotki triumfowała Marika Majewska, wychowanka trenera Andrzeja Pujdaka.

lekkoatletyka 08:26 30-07-20180 0

W Chorzowie na swoich mistrzostwach kraju juniorów U-18 do finałów weszło dwoje wrześnian. Drugim zawodnikiem był młociarz Dobromir Piechocki.

Marika wywalczyła prawo do startu w dwóch konkurencjach. Trener Pujdak nie chciał jednak ryzykować i nie wystawił swojej podopiecznej do sobotniego biegu na 200 m. Wrześnianka do biegu plotkarskiego na dwukrotnie krótszym dystansie przystępowała z czwartym wynikiem wśród finalistek. Swój rekord życiowy, który wynosił 14,04 s ustanowiła na początku czerwca w Słubicach. Do najlepszej na listach Moniki Romaszko z Zamościa naszej zawodniczce brakowało aż 0,32 s.

Już jednak bieg eliminacyjny pokazał, że wrześnianka jest w życiowej formie. Co prawda pobiegła „tylko” 14,07 s, ale pod wiatr (-1,2 m/s) i ze słabą reakcją startową (0,252 s). W dodatku wyprzedziła w tym biegu murowaną faworytkę do medalu Aleksandrę Kiryluk z Białegostoku.

Bieg finałowy rozegrano zaledwie półtora godziny po eliminacyjnym. Marika ponownie najwolniej wyszła z bloków. To efekt nie tak dawnych falstartów i obawy przed zaprzepaszczeniem życiowej szansy. Na dystansie pokazała klasę. Swoją życiówkę poprawiła o 0,11 s i jako pierwsza minęła linię mety. Faworytki zostały za plecami.

Rekord życiowy w rzucie młotem o 78 cm poprawił także Dobromir, wychowanek trenera Przemysława Pawlaka. Z łatwością wszedł do finału. W drugiej kolejce posłał kulę na odległość 63,57 m i wyszedł w tym momencie na trzecią pozycję w konkursie. Już jednak w następnej przerzuciło go dwóch konkurentów i tak zostało do końca rywalizacji. Piąta lokata i rekord to jednak spore osiągnięcie zawodnika, który idzie przetartym śladem swojego starszego kolegi Kamila Swancara.

W Chorzowie Orkan zdobył 14 punktów i w rankingu klubowym został sklasyfikowany na 80 miejscu z kraju. W rankingu medalowym, dzięki złotemu krążkowi Mariki, wrzesiński klub zajął dzielone 16 miejsce.

Thumb ww nowacki

Leszek Nowacki

08:26 30-07-2018