„Zawsze gotowi, zawsze blisko”. Nowi żołnierze w wielkopolskiej brygadzie WOT

Uczniowie, studenci ale także listonosz, kucharz, lekarz, mechanik czy siatkarz zostali dziś żołnierzami OT w wielkopolskiej brygadzie. Ponad 80 ochotników stanęło 9 sierpnia do przysięgi wojskowej. Uroczystość odbyła się na terenie koszar w Lesznie, gdzie stacjonują żołnierze z 12 Brygady WOT.

aktualności 10:37 10-08-20204 0

To była nietypowa przysięga wojskowa. Zwykle jest to szczególne przeżycie dla nowych żołnierz ale także dla ich rodzin. Dziś jednak ze względu na obostrzenia sanitarne związane z COVID-19, bramy koszar dla osób z zewnątrz pozostały zamknięte. Uroczystość odbyła się zgodnie z wytycznymi epidemicznymi, natomiast transmisję z uroczystości można było obejrzeć w Internecie.

Uroczystą przysięgę złożyło 86 kandydatów. Składający przysięgę żołnierze zostali powołani do służby 25 lipca i musieli odbyć szesnastodniowe szkolenie podstawowe, które stanowi wstęp do dalszego szkolenia żołnierza WOT. Każdy dzień składał się z ćwiczeń, które trwały 12 godzin. Wśród ochotników znalazło się 16 kobiet.

Podczas szkolenia nowo wcieleni „terytorialsi” zostali przeszkoleni w zakresie: praktycznych umiejętności strzeleckich, posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki, przetrwania w trudnych warunkach, udzielania pierwszej pomocy medycznej i topografii. 

Aby przystąpić do przysięgi, przyszli żołnierze musieli w upale zdać egzamin z tzw. „pętli taktycznej” czyli pokazać czego się nauczyli na szkoleniu. To dopiero początek drogi, jaką będą musieli odbyć ochotnicy. Po przysiędze czekają ich szkolenia rotacyjne, które planowane są głównie w dni wolne. Aby jednak osiągnąć pełną gotowość do walki żołnierz OT szkoli się trzy lata.

– Żołnierze, mam nadzieję, że ta podniosła chwila bardzo głęboko zapadnie w Waszą pamięć. Dzięki słowom przysięgi, które za chwilę wypowiecie, staniecie się pełnoprawnymi żołnierzami Rzeczypospolitej Polskiej, na których od dnia dzisiejszego spoczywać będzie odpowiedzialność za obronę własnego Kraju, swoich „Małych Ojczyzn” oraz swoich najbliższych – powiedział do przysięgających terytorialsów płk Rafał Miernik, Dowódca wielkopolskiej brygady WOT.

To pierwsza przysięga w 12 Wielkopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialej po długiej przerwie, związanej z walką z koronawirusem. Od marca, wielkopolska brygada (podobnie jak całość Wojsk Obrony Terytorialnej), zaangażowana była w operację „Odporna Wiosna” i przeszła z modelu szkoleniowego na działania przeciwkryzysowe. Aktualnie WOT walczy z koronawirusem w ramach operacji „Trwała Odporność”.

kpt. Marcin Misiak

ZDJĘCIA: DWOT

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

10:37 10-08-2020