Zasłynął skromnością i swoimi niebanalnymi grafikami. Wyróżnienie dla Jacka Papli

Jacek Papla został honorowym członkiem Nekielskiego Stowarzyszenia Kulturalnego.

społeczeństwo 23:45 12-11-20190 26

Artysta-grafik otrzymał to wyróżnienie podczas obchodów Święta Niepodległości, które odbyły się w poniedziałek, 11 listopada w Nekielskim Ośrodku Kultury. Przez dotychczasowe osiem lat działalności stowarzyszenia, Jacek Papla społecznie uczestniczył przy projektowaniu grafik okładek do siedmiu różnych publikacji.

Sam zainteresowany nie ukrywał zaskoczenia przyznanym wyróżnieniem. – Przez 40 lat pracy ze studentami nie miałem tak wielkiego audytorium jak tutaj – mówił nieco łamiącym się głosem. Dziękował też Jerzemu Osypiukowi, prezesowi Nekielskiego Stowarzyszenia Kulturalnego, za zaproszenie do współpracy.

Artysta zajmuje się grafiką warsztatową i projektową. Przez 40 lat współpracował z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu oraz Wydziałem Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego, prowadząc Pracownię Sitodruku i Pracownię Grafiki Edytorskiej i Wydawniczej. To promotor i mistrz ponad stu młodych artystów. Pełnił również funkcję zastępcy Dyrektora Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Zielonogórskiego – czytamy na początku laudacji.
Gratulacje dla Jacka Papli od prezesa Jerzego Osypiuka
Autor licznych wystaw twórczości własnej i młodych adeptów sztuki, tworzy, inspirowane podróżami, refleksyjne kompozycje, skłaniające do kontemplacji. Łączy techniki tradycyjne z cyfrowymi, co widoczne jest w jego grafikach oraz opracowaniach graficznych i publikacjach oficyn wydawniczych i wydawnictw. Jacek Papla to artysta wielkiego formatu, o którym znawcy mówią w samych superlatywach – napisano w kolejnej części.
Okładka do publikacji o Olędrach była początkiem współpracy Jacka Papli z NSK
Andrzej Haegenbarth powiedział: „Serigrafie Jacka Papli są swoistym dziennikiem podróży, artystyczną dokumentacją miejsc i osób bliskich, z którymi łączą go związki uczuciowe. Powstały w oparciu o fotografie, które przetwarza graficznie w oparciu o znakomity warsztat graficzny”. Lidia Głuchowska natomiast stwierdziła, że „Twórczość Jacka Papli to mówienie komunikatywnym obrazem i zaproszenie do rozmowy, to zaproszenie do kontaktu z naturą i sztuką postrzeganą w oryginale, tam gdzie przemawia formatem, zapachem farby czy gestem malarskim” – to następny fragment laudacji.
Tak prezentuje się okładka do ostatniej publikacji zaprezentowanej 11 listopada
Mistrz, uznany projektant, grafik i pedagog, jest człowiekiem skromnym, a przy tym otwartym na świat i ludzi. Od wielu lat swoim talentem wspiera charytatywnie działalność Nekielskiego Stowarzyszenia Kulturalnego, będąc autorem okładek wydawniczych przez NSK książek. Są to okładki niezwykłe, jak niezwykły jest dr Jacek Papla. Mówią one własnym językiem, głębią obrazu, dopełniając treści publikacji i nadając im rangę sztuki – napisano na zakończenie.
Tak prezentują się okładki zaprojektowane przez Jacka Paplę

Publikacje wydane przez Nekielskie Stowarzyszenie Kulturalne z udziałem Jacka Papli:

– Nekielskie Olędry. W kręgu pracy, wiary i nadziei (2012)

– Ślady pamięci. Wojtkowiaków służba Ojczyźnie (2013)

– Słownik biograficzny wielkopolskich emigrantów, podróżników i ludzi morza (2014)

– Za to, że byli Polakami (2015)

– Gemeinschaftslager der DAF 22. Obóz pracy przymusowej dla Żydów w Nekli w latach 1942-43 (2018)

– Wszyscy umrzemy, a ty będziesz żył (2019)

– Pamięć i wdzięczność. Mieszkańcy gminy Nekla w wojnie obronnej 1939 r. (2019)

Thumb jagie%c5%82a

Radosław Jagieła

23:45 12-11-2019