Zarząd Volkswagena dogadał się ze związkowcami

25 czerwca, po ponad sześciu tygodniach negocjacji, zarząd VW Poznań i reprezentacja pracowników OM NSZZ Solidarność podpisali porozumienie regulujące najważniejsze kwestie dotyczące zatrudnienia i wynagrodzeń. 

gospodarka 14:18 25-06-20201 1

Główne ustalenia to: gwarancje zatrudnienia i umów na czas nieokreślony dla 8500 osób do 2024 r., zwiększenie zatrudnionych na czas nieokreślony o minimum 1000 pracowników w 2021 r.; utrzymanie dotychczasowych warunków płacowych zawartych w układzie zbiorowym oraz waloryzacja płac o wskaźnik inflacji od 1 lipca 2021 r.

– Wdrożony zostanie także programu offboardingowy dla osób, których umowy, zgodnie z wcześniejszymi komunikatami dotyczącymi automatyzacji i spadku zamówień, nie zostaną przedłużone. Osoby te otrzymają wsparcie w ponownym wejściu na rynek pracy oraz w postaci wypłaty bonusu finansowego, 3800 zł brutto, oraz zostaną rozliczone dni wolne od pracy wynikające z wcześniejszych porozumień, w wysokości 300 zł brutto za każdy dzień – informuje Patrycja Kasprzyk, rzeczniczka Volkswagen Poznań.

– To były szczególnie trudne negocjacje, ale udało się zagwarantować bezpieczeństwo zatrudnienia oraz wynagrodzeń dla tysięcy naszych pracowników – mówi prezes zarządu Jens Ocksen, który 1 lipca przechodzi na emeryturę.

Piotr Olbryś, przewodniczący zakładowej Solidarności podkreśla, że dialog nawet w trudnych czasach ma sens i prowadzi do konstruktywnych rozwiązań.

- Mogłoby się wydawać, że negocjacje w warunkach pandemii, są ryzykowne, czy skazane na niepowodzenie. Mieliśmy dwa główne postulaty - mówi związkowiec. - Pierwszy dotyczył zabezpieczenia stałych miejsc pracy, drugi utrzymania poziomu wynagrodzeń. Walczyliśmy do samego końca, przy stole, odpowiedzialnie forsując argumenty. Mamy poczucie, że w tej sytuacji osiągnęliśmy wszystko to co było realne aby zagwarantować naszej załodze bezpieczeństwo. Rozmawialiśmy także o redukcji zatrudnienia. Nie wszystkie umowy na czas określony zostaną przedłużone. Staraliśmy się aby pracodawca zapewnił naszym kolegom, którzy nie mogą z nami zostać możliwie dobre warunki startu na rynku pracy. Efektem wspólnego wysiłku związku zawodowego i pracodawcy są dzisiaj wypracowane rozwiązania: gwarancje zatrudnienia, bezpieczeństwo płac i ochrona finansowa oraz wsparcie dla tych, którzy nie będą z nami pozostać - podkreśla Olbryś.

Thumb zrzut ekranu 2016 12 30 o 12.21.24

Dorota Tomaszewska

14:18 25-06-2020