Zaprosili Parę Prezydencką do Miłosławia. Teraz czekają na odpowiedź

Trwają przygotowania do przyszłorocznych obchodów 170. Rocznicy Bitwy Miłosławskiej. Wielu by chciało, żeby uczestniczyła w nich Para Prezydencka.

samorząd 22:32 07-11-20170 20

Zaproszenie oficjalnie zostało wysłane do kancelarii prezydenta 18 października. Jego autorem jest Społeczny Komitet 170. Rocznicy Bitwy Miłosławskiej. Przypomnijmy, że na jego czele stanął Krzysztof Konieczka, przewodniczący Miłosławskiego Klubu Gazety Polskiej. W skład komitetu wszedł też m.in. senator Prawa i Sprawiedliwości Robert Gaweł, nauczycielka Szkoły Podstawowej w Miłosławiu Alicja Zabiszak, przewodnicząca komisji oświaty Hanna Spychała, dyrektor Miłosławskiego Centrum Kultury Marlena Augustyniak czy sołtys Czeszewa Zbigniew Piszczatowski.

Poniżej publikujemy treść listu, który wysłany został do Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Wielce Szanowny Panie Prezydencie,

Burmistrz Gminy Miłosław oraz Społeczny Komitet Obchodów 170. Rocznicy Bitwy Miłosławskiej w imieniu swoim oraz mieszkańców Miłosławia ma zaszczyt zaprosić Pana Prezydenta wraz z Pierwszą Damą na uroczystość, jakimi będą obchody 170. rocznicy Wiosny Ludów w Miłosławiu, planowane na dzień 28.04.2018 roku. To właśnie w naszym rodzinnym mieście, co jest dla nas powodem do dumy, siły powstańcze pod dowództwem generała Ludwika Mierosławskiego pokonały wojska pruskie generała Blumena, zadając im poważne straty i wypędzając je z miasta. Pamięć o tej wspaniałej wiktorii, przekazywana z pokolenia na pokolenie wśród lokalnej społeczności i pielęgnowana w sercach miłosławian, została uwieczniona na słynnym obrazie Juliusza Kossaka pt. „Bitwa pod Miłosławiem”, a tablica z napisem „Miłosław 30 IV 1848” znajduje się na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Uroczystość, jaką pragniemy zorganizować w naszym mieście, będzie oddaniem hołdu i czci wszystkim tym, którzy w okresie tego wielkiego europejskiego zrywu narodów, chwycili za broń, by walczyć o wolność naszej ukochanej Ojczyzny. Będziemy wspominać wielkich Polaków, których heroiczny opór przeciwko zaborcom był drogowskazem dla następnych pokoleń na usłanej cierniem drodze do pełnej niepodległości. Postaramy się przypomnieć, że bitwa stoczona w naszym mieście w okresie pamiętnej Wiosny Ludów była walką w obronie rodzimej kultury, języka ojczystego i obyczajów, czyli wartości stanowiących fundament polskiej tożsamości.

W historii naszego miasta miały miejsce państwowe uroczystości 100. rocznicy Wiosny Ludów w Miłosławiu w roku 1948. Miłosław stał się wtedy centralnym miejscem ogólnopolskich obchodów, w których uczestniczyli przedstawiciele ówczesnej władzy w Bolesławem Bierutem na czele. Wielkim dramatem naszej lokalnej społeczności był fakt, że święto 100-lecia Wiosny Ludów wykorzystywane było do celów propagandowych przez tych, którzy zniewolili nasz naród, dusząc wszelkie przejawy pragnienia wolności i miłości do Ojczyzny. Dlatego zaszczytem byłaby dla nas obecność Prezydenta prawdziwie wolnej i niepodległej Rzeczypospolitej na tak ważnej 170. rocznicy Wiosny Ludów w Miłosławiu.

Z wyrazami najgłębszego szacunku

Burmistrz Gminy Miłosław - Zbigniew Skikiewicz, Przewodniczący Rady Miejskiej - Hubert Gruszczyński, Przewodniczący Społecznego Komitetu Obchodów 170. Rocznicy Bitwy Miłosławskiej - Krzysztof Konieczka

Fot. Grzegorz Jakubowski (KPRP) 

Ankieta

Czy twoim zdaniem prezydent Andrzej Duda przyjmie zaproszenie na obchody 170. Rocznicy Bitwy Miłosławskiej?

Ankieta

Jaka osoba powinna zostać jeszcze zaproszona na obchody 170. Rocznicy Bitwy Miłosławskiej?

Thumb 64861016 2494978670553670 5517157221407916032 o

Łukasz Różański

22:32 07-11-2017