– Mam nadzieję, że nie dojdzie do strajku nauczycieli – mówi poseł Zbigniew Dolata

Związek Nauczycielstwa Polskiego zapowiedział strajk w szkołach na 8 kwietnia. – Dopóki będzie rządził PiS, wynagrodzenia nauczycieli będą z roku na rok będą rosnąć – mówi Zbigniew Dolata, poseł PiS.

oświata 15:03 04-03-20198 57

Dzisiaj (4 marca) w siedzibie wrzesińskiej Solidarności odbyła się konferencja prasowa posła Zbigniewa Dolaty z Prawa i Sprawiedliwości. Parlamentarzysta przedstawił założenia tzw. piątki Kaczyńskiego: 500+ na każde dziecko, trzynastkę dla emerytów, likwidację PIT dla osób poniżej 26. roku życia, obniżenie kosztów pracy i przywrócenie połączeń PKS.

W odpowiedzi Związek Nauczycielstwa Polskiego przypomniał o podwyżkach dla nauczycieli. Padła propozycja po 1000 zł dla każdego. Po ogłoszeniu piątki Kaczyńskiego nauczyciele zaczęli głośniej artykułować swoje postulaty.

Dzisiaj ZNP zapowiedział akcję strajkową na 8 kwietnia. Zbigniew Dolata, nauczyciel i członek sejmowej komisji edukacji, odniósł się do tej sytuacji.

 – Nasze środowisko od 2012 roku nie miało żadnych podwyżek. Płace były zamrożone. Sytuacja materialna nauczycieli uległa pogorszeniu, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wzrost płac w sferze przedsiębiorstw, wzrost średniej płacy i płacy minimalnej. Ale PiS w 2017 po raz pierwszy od 2012 wprowadził waloryzację płac. A w 2018 była pierwsza podwyżka, ponad 5%, od stycznia 2019. Kolejne 5% i kolejna była zaplanowana na styczeń 2020, ale pani minister Zalewska wynegocjowała z ministerstwem finansów przyśpieszenie tej podwyżki i będzie realizowana od 1 września br. W ciągu dwóch lat płace wrosną o ponad 16% – mówił Zbigniew Dolata.

Parlamentarzysta podkreślił, że budżetu państwa w tej chwili nie stać na podwyżki proponowane przez ZNP, ale sytuacja nauczycieli będzie się stopniowo poprawiać. – Dopóki będzie rządził PiS, wynagrodzenia nauczycieli z roku na rok będą rosnąć – zapowiedział poseł.

Thumb ww biernat

Filip Biernat

15:03 04-03-2019