Zaczytane Grzybowo. „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej na grodzisku

Tradycyjnie już Narodowe Czytanie zawitało też na grzybowskie grodzisko. Wydarzenie zostało tym razem połączone z Europejskim Dniem Dziedzictwa. 

kultura 15:15 08-09-20190 0

Deszcz przegnał uczestników Narodowego Czytania ze sceny, na której czytano rok temu, ale nie znaczy to, że organizatorzy i turyści schronili się w budynku. Główna część spotkania zlokalizowana została w namiocie kasztelańskim. To niedawny nabytek pozyskany dzięki grantowi „Spotkanie z historią – doposażenie Stowarzyszenia Grzybowo Razem” z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Przedsięwzięcie Stowarzyszenia Grzybowo Razem zostało zrealizowane w ramach projektu grantowego Lokalnej Grupy Działania „Z Nami Warto”.

W namiocie kasztelańskim zebrał się spory tłumek

Z ośmiu nowel zaproponowanych przez Parę Prezydencką organizatorzy zdecydowali się na „Dobrą panią” Elizy Orzeszkowej.

Ankieta

Czy dobór lektur Narodowego Czytania jest udany?

– Wybór nie był łatwy w tym roku. Wybraliśmy Elizę Orzeszkową i „Dobrą panią” z kilku powodów. M.in. dlatego, żeby przypomnieć Elizę Orzeszkową, którą znamy chyba najbardziej z powieści „Nad Niemnem”, a była to pisarka, która napisała również szereg noweli pokazujących przełom XIX i XX wieku, nie tylko industrialny, ale też mentalnościowy, ideologiczny – wyjaśnił Jacek Wrzesiński, kierownik rezerwatu archeologicznego. – Pokazywała przemiany społeczne, w które była zresztą żywo zaangażowana, działała na rzecz biedniejszej części społeczeństwa. Chcieliśmy też pokazać, że była to pisarka płodna, a także, co ciekawe, dwukrotnie nominowana do Literackiej Nagrody Nobla. Choć nie udało jej się tej nagrody zdobyć, pokazuje to, że była rzeczywiście wybitna. A dziś jest chyba trochę zapomniana...
Każdy mógł włączyć się do czytania
Nauczycielki z Zespołu Szkół Społecznych w Grzybowie co roku biorą udział w wydarzeniu
Każdy mógł ozdobić swoją książkę pamiątkowym stemplem
Każdy mógł ozdobić swoją książkę pamiątkowym stemplem

Nowelę odczytali pracownicy muzeum i pracownicy Biblioteki Pedagogicznej we Wrześni. Jak co roku silną reprezentację wystawił Zespół Szkół Społecznych w Grzybowie. 

Ankieta

Czy Narodowe Czytanie wpływa na popularyzację czytelnictwa?

Po lekturze wszyscy posilili się świeżym ciastem i gorącą kawą – to obowiązkowy punkt wydarzenia każdego roku. Przy takiej zachęcie, nic dziwnego, że frekwencja na Narodowym Czytaniu przebiła tę wrzesińską...

Ankieta

Czy obecna formuła Narodowego Czytania powinna być kontynuowana?

Thumb anna tess go%c5%82embiowska fot idzikowski 1

Anna Tess Gołębiowska

15:15 08-09-2019