Zaburzona równowaga

W nadleśnictwie Czerniejewo, obejmującym częściowo lasy naszego powiatu, zaplanowane zostały opryski mające zwalczać chrabąszcza majowego.

Moim zdaniem 11:59 22-05-20206 78

Opryski zabiją oczywiście wszystkie owady, bo nie stosuje się środków działających selektywnie. Chrabąszcz majowy jest postrzegany przez leśników jako szkodnik, bo zarówno jego dojrzałe larwy, jak i osobniki dorosłe żywią się żywymi roślinami.

Dorosłe owady żerują na drzewach liściastych (tak owocowych, jak i dębach, bukach czy wierzbach). Larwy z kolei żerują na korzeniach roślin zielnych, krzewów i drzew; mogą uszkadzać system korzeniowy młodych roślin, w burakach i bulwach ziemniaka wygryzają dziury. Ich żerowanie może szkodzić trawnikom, ale niszczy też szkółki leśne.

Pędraki chrabąszcza majowego są wielkim przysmakiem dzików – ryjąc w ziemi, wydobywają larwy na powierzchnię i je zjadają. Leśnicy twierdzą, że dziki odgrywają ważną rolę w zwalczaniu chrabąszcza. Ale ponieważ nasi decydenci postanowili zwalczać ASF, zabijając dziki, to teraz muszą zwalczać chrabąszcze, zabijając wszystko co lata i szkodząc środowisku. Wnioski nasuwają się same.

Hanna Mamzer

socjolog, prezes stowarzyszenia Czysta Nekla

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

11:59 22-05-2020