Z szacunkiem i dyskrecją. Powstał punkt pomocy dla zranionych w Kościele

Archidiecezje gnieźnieńska i poznańska wspólnie uruchomiły Regionalny Punkt Konsultacyjny dla osób zranionych w Kościele.

społeczeństwo 15:35 29-09-20201 0

Inicjatywa zaczęła działać 16 września w Poznaniu przy ul. Wieżowej 5. Można się tam zgłaszać osobiście lub telefonicznie. Swoim zasięgiem punkt obejmuje region zachodniej Polski, w tym powiat wrzesiński.

Na miejscu czekają przeszkoleni konsultanci, głównie świeccy, którzy gotowi są przyjąć i wysłuchać każdą skrzywdzoną osobę, a następnie udzielić informacji i wsparcia w podjęciu adekwatnych dla danej sytuacji działań. Konsultanci będą też udzielać pomocy w kontakcie z prawnikiem, psychologiem lub duszpasterzem, w zależności od potrzeb.

– Wszystko odbywa się z poszanowaniem godności oraz z zachowaniem dyskrecji – zapewniają hierarchowie obu archidiecezji.

Punkt dyżuruje w każdą środę w godz. 17.00–19.00. Telefon: 693 700 645. Mejl: punkt.konsultacyjny@archpoznan.pl. Więcej informacji można znaleźć TUTAJ.

Dodajmy, że to już kolejna inicjatywa władz kościelnych skierowana w ostatnim czasie do osób dotkniętych przemocą seksualną. Rok temu Prymas Polski oficjalnie ujawnił dane na temat skali wykorzystania małoletnich przez niektórych polskich duchownych w latach 1990–2018, w tym także przez duchownych naszej archidiecezji. Kolejnym krokiem było wprowadzenie ostrzejszych wytycznych dla wszystkich osób podejmujących jakąkolwiek posługę wśród nieletnich w Kościele.

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

15:35 29-09-2020