Z Forum Rolników Powiatu Wrzesińskiego – ziemi agencyjnej nie ma, a za winklem czai się ASF

Ponad 70 osób uczestniczyło w Forum Rolników Powiatu Wrzesińskiego, które dzisiaj (18 lutego) odbyło się w Sędziwojewie (gm. Września). Dyskusja skupiła się wokół sprzedaży i dzierżawy gruntów KOWR oraz problemów związanych z ASF – afrykańskim pomorem świń.

rolnictwo 13:31 18-02-20200 13

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (dawna Agencja Nieruchomości Rolnych) wydzierżawił już 94 proc. gruntów należących do Skarbu Państwa na terenie powiatu wrzesińskiego. – A co dzierżawami bezumownymi? – pytali rolnicy. Bowiem – jak twierdzili – część dzierżawców nadal użytkuje ziemie, mimo że wypowiedziano im umowy. Nie tylko nie płacą czynszu, to jeszcze pobierają dopłaty bezpośrednie.

Powiatowy Lekarz Weterynarii Romuald Juściński oraz Krzysztof Lompert z Polskiego Związku Łowieckiego przedstawili sprawę walki z ASF, czyli afrykańskim pomorem świń. Obaj byli zgodni, że do chorobę do Wielkopolski przyniósł człowiek, a nie dziki (sic!). Ale na naszym terenie populację zwierząt wytępiono w pień.

– 3/4 dzików zostało zlikwidowanych w ciągu ostatnich dwóch lat w naszym powiecie – mówił Romuald Juściński. – W piątek wojewoda odwołał odstrzał sanitarny na terenie powiatu wrzesińskim, w związku z małą liczbą tych zwierząt i niewielką powierzchnią lasów – dodał Krzysztof Lompert.  

Więcej na ten temat w piątkowym wydaniu "Wiadomości Wrzesińskich"

Thumb ww biernat

Filip Biernat

13:31 18-02-2020