XVI Dyktando Wrzesińskie, czyli wielkie wydarzenie kulturalne z wybitnymi gośćmi

Pisarz Michał Rusinek i profesor Andrzej Markowski uświetnili szesnastą edycję wrzesińskiego dyktanda.

kultura 22:46 16-11-20180 0

Wszystko wydarzyło się w piątek 16 listopada we Wrzesińskim Ośrodku Kultury za sprawą Stowarzyszenia Twórczości Teatralnej Akt, Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Września oraz Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 6 we Wrześni.

Organizatorzy tym razem do napisania tekstu dyktanda namówili profesora Andrzeja Markowskiego, znanego językoznawcę i członka Rady Języka Polskiego. Znakomity gość przyjechał do nas z tekstem pt. "Medytacje pani Wioletty". Był on poświęcony dyrektorce biblioteki Wioletcie Mazurkiewicz.

W dyktandzie wzięło udział ponad dwieście osób. Wieloosobowe nauczycielskie jury pod przewodnictwem Anity Rembowicz-Robaszkiewicz oceniało piszących w trzech kategoriach - otwartej, uczniowskiej i wrzesińskiej.

W czasie sprawdzania prac uczestnicy wysłuchali wykładu dyrektora muzeum regionalnego Sebastiana Mazurkiewicza i wzięli udział w spotkaniu z Michałem Rusinkem, pisarzem, literaturoznawcą, sekretarzem Wisławy Szymborskiej i prezesem fundacji jej imienia. Z krakowskim gościem rozmawiał Tomasz Małecki z Radia Września.

W zaplanowanym czasie okazało się, kto najlepiej poradził sobie z tekstem. Troje laureatów z każdej kategorii otrzymało cenne nagrody rzeczowe oraz dyplomy, a zwycięzcy dostali dodatkowo okolicznościowe statuetki. Więcej o dyktandzie napiszemy w najbliższym wydaniu "WW". Znajdą się tam również wywiady z prof. Markowskim i M. Rusinkiem. A oto wyniki:

Kategoria otwarta:

I - Tomasz Malarz

II - Arkadiusz Kleniewski

III - Aleksander Meresiński

Kategoria wrześnian:

I - Anna Gołębiowska-Kmieciak

II - Iwona Kaźmierczak

III - Małgorzata Mokracka

Kategoria uczniów:

I - Aleksandra Andrzejewska

II - Nadia Smolarkiewicz

III - Izabela Nowaczyk

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

22:46 16-11-2018