Wyzwolenie czy druga okupacja? Debata w odpowiedzi na rosyjskie insynuacje

Wrzesińska Fundacja im. gen. Włodzimierza Krzyżanowskiego zaprasza na debatę na temat tzw. wyzwolenia Wrześni przez Armię Czerwoną w styczniu 1945 roku.

społeczeństwo 11:07 20-01-202010 136

Czy było to „wyzwolenie”, czy też jedna okupacja zastąpiła drugą? Jak naprawdę wyglądało „wyzwalanie” Polski przez Sowietów? Czy skutki owego „wyzwolenia” trwają we Wrześni do dnia dzisiejszego?

To pytania, które stawiają sobie organizatorzy debaty zaplanowanej na najbliższy piątek 24 stycznia w bibliotece Towarzystwa Czytelni Ludowych we Wrześni przy ul. Szkolnej 12. Początek o godz. 19.00.

– W ostatnim czasie w przestrzeni publicznej pojawiły się twierdzenia o „wyzwoleniu” Polski przez Armię Czerwoną w czasie II wojny światowej i przyniesieniu przez nią „wolności” Polakom. Towarzyszą im insynuacje rosyjskich władz, próbujących oskarżać Polskę o wywołanie wojny i udział w eksterminacji Żydów razem z Niemcami – mówi Grzegorz Janiszewski, współpracownik wspomnianej fundacji i publicysta miesięcznika Historia DoRzeczy oraz portalu Superhistoria, który poprowadzi dyskusję.

– Niestety historia była zakłamywana przez cały okres PRL-u, a prawda o niektórych wydarzeniach z trudem też przebijała się po 1989 r. Dotyczyło to zwłaszcza „wyzwolenia” Polski przez Armię Czerwoną i jego skutków. Teraz po raz kolejny jesteśmy świadkami próby powrotu do PRL-owskiej narracji, dodatkowo wzmocnionej atakami z zewnątrz. Widzimy potrzebę dyskusji na ten temat, a rocznica wejścia Armii Czerwonej do Wrześni jest do tego dobrą okazją. Mamy nadzieję, że ta dyskusja pozwoli na przybliżenie prawdziwego, a nie zmanipulowanego obrazu tamtych wydarzeń. Trzeba rozmawiać i wyjaśniać te trudne sprawy, które jak widać nadal rzutują na obecną sytuację – dodaje G. Janiszewski.

Więcej na temat wkroczenia Armii Czerwonej do Wrześni pisaliśmy TUTAJ. Znajduje się tam m.in. nagranie naocznego świadka wydarzeń oraz unikatowe nagranie przemówienia Bolesława Bieruta we Wrześni.

Fot. Muzeum II Wojny Światowej – rosyjski żołnierz szarpie młodą kobietę w okupowanym Lipsku.

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

11:07 20-01-2020