Wyruszamy na szlak (5) - wyprawa szlakiem trzech kościołów

W niedzielę 2 grudnia na antenie WW Radia nastąpiła premiera piątej audycji turystycznej z cyklu "Wyruszamy na szlak".

Wyruszamy na szlak 23:40 07-01-20190 1

Podczas audycji zaprezentowałem miejscowości, w których znajdują się kościoły: Kaczanowo, Nową Wieś Królewską i Gozdowo.

https://soundcloud.com/user-390168398/wyruszamy-na-szlak-5

Kaczanowski kościół św. Marcina znajduje się niemal w centrum miejscowości. Jest to jeden z kilku drewnianych obiektów w powiecie wrzesińskim. Przy parafialnej świątyni znajduje się też drewniany słup wyrzeźbiony przez Józefa Kalasantego Jakubowskiego, który przedstawia sceny religijne i motywy z historii Polski.

W pobliskiej Nowej Wsi Królewskiej również znajduje się drewniana budowla, jednak o zupełnie innej konstrukcji. Wieś była dawniej królewszczyzną, a budową kościoła św. Andrzeja Apostoła zajęli się budowniczy z Małopolski. To obiekt, który swoim charakterem zdecydowanie wyróżnia się na tle innych drewnianych świątyń katolickich na terenie całej Wielkopolski.

Pobliskie Gozdowo prezentuje murowany kościół pw. św. Jakuba i Filipa. Tym co wyróżnia budowlę jest okazałe położenie na wzgórzu. Tuż przy świątyni znajduje się zadbany grobowiec gen. Kazimierza Grudzielskiego, jednego z dowódców zwycięskiego powstania wielkopolskiego w latach 1918-1919.

Thumb jagie%c5%82a

Radosław Jagieła

23:40 07-01-2019