Wyruszamy na szlak (4) - zaglądamy do Barda i Chwalibogowa

W niedzielę 25 listopada na antenie WW Radia przyszedł czas na premierę czwartej audycji turystycznej z cyklu "Wyruszamy na szlak".

Wyruszamy na szlak 22:35 05-12-20180 0

Audycja zapoczątkowała wędrówkę po ciekawych sołectwach w gminie Września. Na początek odwiedziłem Bardo i Chwalibogowo, czyli miejscowości położone na południe od Wrześni.

https://soundcloud.com/user-390168398/wyruszamy-na-szlak-4

Najciekawszym obiektem w Bardzie jest kościół pw. św. Mikołaja umieszczony na okazałym wzgórzu. W jego pobliżu znajduje się dwór. Jest to centrum miejscowości, do którego zalicza się też sąsiednie boisko do gry w piłki nożnej. Na jednej ze ścian okolicznego budynku mieszkańcy sołectwa namalowali mural z symbolem graficznym Barda, a także herbem Lecha Poznań. 

Kierując się w stronę Chwalibogowa trafimy do młyna ze słynną mąką wykorzystywaną przez restauratorów w całym kraju. Z tym miejscem nieodłącznie był związany Marian Mężyński, który niedawno zmarł w wieku 99 lat. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

W sąsiednim Chwalibogowie na szczególną uwagę zasługuje pałac, jednak istotnym problemem jest brak bezpośredniego dojazdu do obiektu. Jest on ogrodzony płotem. Jego zobaczenie jest możliwe, gdy wejdziemy przez jedną z dziur i przejdziemy kilkanaście metrów.

Thumb jagie%c5%82a

Radosław Jagieła

22:35 05-12-2018