Wyróżnienie za przybliżanie historii. Jerzy Osypiuk został Człowiekiem Roku

Jerzy Osypiuk odebrał wyróżnienie Człowiek Roku 2019 przyznawane przez Fundację Dzieci Wrzesińskich. Uroczystość odbyła się 9 lipca w starostwie powiatowym.

kultura 13:16 09-07-20200 1

Na początku Bolesław Święciochowski, przewodniczący Kapituły FWD odczytał uzasadnienie wyboru:

Jerzy Osypiuk zasługuje na tytuł Człowieka Roku ze względu na ogromny wkład pracy wniesiony na rzecz społeczeństwa lokalnego. Pasją Jerzego Osypiuka jest historia regionu, którą nie tylko odkrywa i opisuje, ale także ożywia i przybliża mieszkańcom gminy Nekla, powiatu wrzesińskiego, Wielkopolski – usłyszeli zebrani.

Jerzy Osypiuk z Markiem Przyjemskim, przewodniczącym Rady Powiatu Wrzesińskiego

Tegoroczny laureat jest absolwentem Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu M. Skłodowskiej –Curie w Lublinie. Przez wiele lat pracował jako nauczyciel w Targowej Górce i Nekli. Jego pasją jest lokalna historia, a misją przywracanie pamięci o dawnych mieszkańcach regionu.

Jerzy Osypiuk od lat ratuje spuściznę olędrów, osadników z Niemiec, którzy przed laty zamieszkiwali Neklę i jej okolice. Z jego inicjatywy odnowiono zaniedbane olęderskie cmentarze oraz nawiązano kontakt z potomkami nekielskich olędrów z Australii.

Jerzy Osypiuk

Dziewięć lat temu pan Jerzy wraz z innymi lokalnymi pasjonatami historii założył Nekielskie Stowarzyszenie Kulturalne, na którego czele stoi do dziś.

Stowarzyszenie ma na swoim koncie ponad 50 projektów kulturalnych i edukacyjnych oraz kilka cennych publikacji. Przypominają nie tylko o dziedzictwie olęderskim.

Wydali m.in. książkę o historii obozu pracy dla Żydów, który istniał w Nekli w czasie okupacji oraz wspomnienia byłego więźnia, 15-letniego wówczas Ariego Goldsteina.

Gratulacje od starosty Dionizego Jaśniewicza

W ubiegłym roku upamiętnili neklan biorących udział w wojnie obronnej w 1939 roku. Teraz pracują nad publikacją o historii krzyży, kapliczek i figur przydrożnych.

Starają się zawsze, by wielkiej historii nadać osobisty wymiar.

– Wiadomość o wyróżnieniu była dla mnie miłym zaskoczeniem. Cieszę się, bo dostrzeżono działania Nekielskiego Stowarzyszenia Kulturalnego, w którym mam przyjemność pracować od dziewięciu lat. To jest właściwie wyróżnienie dla całego stowarzyszenia. Odbieramy je jako motywację do dalszego działania – mówi Jerzy Osypiuk.

Z Aldoną Perkiewicz z Fundacji Dzieci Wrzesińskich
Aldona Perkiewicz i Lila Pylak z Fundacji Dzieci Wrzesińskich

Thumb go dziewicz2

Joanna Goździewicz

13:16 09-07-2020