Wypisują mandaty, ale gdy trzeba, pomogą odpalić auto. Czy straż miejska jest potrzebna?

Straż Miejska we Wrześni działa już od 27 lat. Czy ta instytucja jest wciąż potrzebna?

temat tygodnia 13:05 11-02-20191 4

Na samym początku przedstawimy kilka liczb. W roku ubiegłym mieszkańcy gminy Września zgłosili strażnikom 1238 spraw. Rok wcześniej było ich 1379, a w roku 2016 było ich 1235. Niektórzy dzwoniący pod numer alarmowy 986 proszą, by strażnicy przyjechali i odpalili im za pomocą kabli samochód w rozładowanym akumulatorem. Mundurowi nie odmawiają. Trzeba jednak podkreślić, że takie typu zgłoszenia nie są odnotowywane w tzw. książce interwencji.

Co ciekawe, strażnicy nie nakładają dużej ilości mandatów na kierowców.. W ubiegłym roku po bloczek sięgali tylko 56 razy. W 2017 – 93 razy, w 2016 – 110, w 2015 – 109, a w 2014 – 186. Zapytani o to dlaczego ta liczba jest tak mała odpowiadają, że ich działania nie są ukierunkowane na pozyskiwanie z mandatów dużych kwot do budżetu. Twierdzą, że wolą stosować pouczenia, a po bloczki sięgają w ostateczności.

Nie wszyscy też wiedzą, że wrzesińscy strażnicy nie zajmują się tylko wykroczeniami kierowców, ustalaniem osób, które wyrzuciły w lesie śmieci czy zabezpieczaniem imprezie. Mundurowi wykonują także pracę z osobami skazanymi, które przebywają w Zakładzie Karnym w Gębarzewie.

Pod nadzorem funkcjonariuszy wykonują oni szereg prac związanych np. z utrzymaniem terenów zielonych, odchwaszczaniem chodników, remontem świetlic itd. Mundurowi zajmują się również znakowaniem rowerów. Kontrolują też place zabaw i realizują szereg działań profilaktycznych. Zajmują się również nadzorowaniem Strefy Płatnego Parkowania.

Straż Miejska we Wrześni liczy 11 funkcjonariuszy, a od początku na jej czele stoi Mirosław Morawski.

Ankieta

Czy Straż Miejska we Wrześni powinna zostać zlikwidowana?

Ankieta

Jak ocenia Pan(i) pracę Straży Miejskiej we Wrześni?

Ankieta

Na jakie dziedziny strażnicy miejscy powinny położyć większy nacisk?

Dużo więcej informacji odnośnie straży miejskiej znajdą Państwo w piątkowym wydaniu „Wiadomości Wrzesińskich”. Chcielibyśmy też poznać Wasze opinie na temat strażników. Mieliście kiedyś z nimi styczność? Zgłaszaliście jakąś interwencję, a jeśli tak to czy byliście zadowoleni ze sposobu jej załatwienia? Co zmienilibyście w funkcjonowaniu strażników? Czy straż miejska we Wrześni i gminie jest w ogóle potrzebna? Zachęcamy do dyskusji.

Thumb 20170528 165212

Łukasz Różański

13:05 11-02-2019