Wyciąć, posadzić, zapomnieć

Złośliwe powiedzenie o wymienianiu „starego modelu na nowy” podkreślać ma brak rozsądku, nieprzemyślane decyzje powodowane impulsywnym reagowaniem i niedojrzałość.

Moim zdaniem 12:28 23-08-20190 21

Powiedzenie to stosować należałoby także do działań na drzewach – często bowiem słychać głosy o tym, że wycięcie starych drzew, można zrekompensować nasadzaniem młodych. No i oczywiście po części jest w tym prawda. Po części.

Kto pojedzie drogą z Nekli do Środy Wielkopolskiej (podobnie na trasie Września-Nekla), sam się przekona. Wzdłuż drogi rosły tam stare drzewa (lipy albo klony), które wycięto, a w ich miejsce posadzono młode sadzonki, wysokości około 2,5 metra. Po posadzeniu, drzewa po prostu zostawiono sobie samym, nikt nie pomyślał, że takie sadzonki są niezwykle wrażliwe na suszę.

Teraz więc sterczą suche kikuty badyli wetkniętych w ziemię, może niektóre z nich suszę przetrwają, ale sprawa jest wątpliwa. Nie ma więc drzew starych i nie będzie młodych. Rachunek dla programu unijnego się zgadza, bo ile wycięto, tyle posadzono. A co się z tego uchowa? A o to już mniejsza, bo w sprawozdaniu pewnie nie ma takiej rubryki.

Hanna Mamzer

socjolog, prezes stowarzyszenia Czysta Nekla

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

12:28 23-08-2019