Wtedy lato też było gorące. Hołd na cmentarzu w rocznicę wybuchu wojny

Dziś, w niedzielę 1 września, mija 80 lat od wybuchu najstraszliwszej wojny w dziejach świata. Września była jednym z pierwszych miejsc, gdzie zaczęli ginąć ludzie.

kultura 13:35 01-09-20191 13

– Wtedy też tak jak teraz, było gorące lato – tak Sebastian Mazurkiewicz, dyrektor Muzeum Regionalnego we Wrześni, zaczął swoje przemówienie podczas dzisiejszej uroczystości na cmentarzu parafialnym przy ul. Gnieźnieńskiej.

Września została szybko wciągnięta do wojny wywołanej przez hitlerowskie Niemcy, stając się celem bombardowań 2, 3 i 5 września. Głównym celem ataku był węzeł kolejowy, wówczas jeden z najważniejszych w województwie, bo tu skupiały się drogi ewakuacyjne na Warszawę.

– Na dworcu w oczekiwaniu na kolejne pociągi tłoczyło się mnóstwo ludzi, zarówno cywilów jak i wojskowych. W bombardowaniach zginęło 37 nieznanych osób, uciekinierów z innych części kraju. Spotykamy się przy ich zbiorowej mogile. W ten sposób pokazujemy, że pamiętamy o wszystkich, którzy zginęli w tej straszliwej wojnie – mówił dyrektor.

W hołdzie poległym przybyłe delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Wśród uczestników był burmistrz Tomasz Kałużny wraz z zastępcami, wicestarosta Waldemar Grzegorek i komendant powiatowy policji Mariusz Łozowiecki.

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

13:35 01-09-2019