Wszystkie stworzenia duże i małe na gładkich wiejskich drogach

W lipcu drogi Nekielki patroluje policja z posterunku w Nekli, w ramach akcji edukacyjnej mającej na celu podnoszenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Moim zdaniem 11:45 25-07-202010 6

Jest to kontynuacja działań podjętych w 2015 r. przez Czystą Neklę w ramach projektu „Bezpieczna droga, ludzie i zwierzęta”. Coraz lepsze drogi na terenach zabudowanych stają się ewidentną pokusą dla kierowców, by jeździć szybciej. Gładkie, nowe asfaltowe drogi zapraszają też rowerzystów, spacerowiczów, rolkarzy, zachęcają do zabawy dzieci, które rysują kredą na nawierzchni.

Takie wielowątkowe wykorzystanie jezdni, która nie ma pobocza ani chodników, wymaga szczególnej uważności, zwłaszcza że na wsiach zdarzają się sytuacje zupełnie nieoczekiwane z punktu widzenia mieszkańców miast – np. pojawiają się na drogach zwierzęta hodowlane, wychodzące z zagród. Można więc spotkać konie, krowy czy świnie, o psach i kotach nie wspominając.

Szczególnie niebezpieczne bywały incydenty z końmi, którym udało się uciec poza bezpieczne ogrodzone pastwiska. Spłoszone zwierzęta biegały po jezdni, a nadjeżdżające auta jeszcze bardziej je niepokoiły.

Hanna Mamzer

socjolog, prezes stowarzyszenia Czysta Nekla

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

11:45 25-07-2020