Wrześnianin został oszukany w internecie. Mężczyzna stracił dużą sumę pieniędzy

Niemiła przygoda spotkała 43-letniego mieszkańca Wrześni, który przez internet 12 lipca zamówił rower szosowy marki Trek.

na sygnale 19:17 24-07-2018 19

Na poczet transakcji na podane przez sprzedającego konto mężczyzna wpłacił zaliczkę w kwocie 7000 złotych.

– Po wpłacie gotówki kontakt ze sprzedającym urwał się i do chwili obecnej mężczyzna nie otrzymał zamówionego towaru, ani też zwrotu zaliczki. Zawiadomienie o oszustwie zostało złożone na komendzie 19 lipca – mówi Adam Wojciński, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji we Wrześni.

Ankieta

Jak często robisz zakupy w Internecie?

O oszustwach w internecie rozmawiamy z Grzegorzem Matuszakiem. Wywiad z emerytowanym już funkcjonariuszem KPP Września opublikowany został w zeszłym roku na łamach „Wiadomości Wrzesińskich”.

„WW”: Kupuje pan w internecie?

Tak, dość często zamawiam różne rzeczy. Zakupy w sieci są wygodne.

Zdarzyło się, że zapłacił pan za towar, a przesyłka nie dotarła?

Na szczęście nie. Nigdy też nie było w paczce cegły. Podczas zakupów w sieci jestem ostrożny. Jeżeli cena towaru jest rażąco niższa od ceny w sklepach, nie ulegam emocjom. Z doświadczenia wiem, że wiele osób, gdy widzi niską cenę, to traci zdrowy rozsądek. Nieraz ktoś myślał, że będzie miał za tysiąc złotych telefon warty dwa tysiące. Nie reagujmy na tak zwaną superokazję.

Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę?

Kupując na aukcji internetowej, sprawdźmy komentarze o sprzedającym, przede wszystkim te negatywne. Jeśli nie ma komentarzy lub jest ich niewiele, to powinniśmy zachować ostrożność, ponieważ mogą być generowane przez samego sprzedającego. Zwróćmy też uwagę na to, jakie dane kontaktowe podał sprzedawca i od jak dawna jest zarejestrowany na Allegro czy OLX. Można wyguglować podany numer telefonu. Niewykluczone, że dowiemy się wówczas, że sprzedający ma coś za uszami. Należy pamiętać, że sklep internetowy, jak każda inna firma, musi mieć adres i inne dane rejestracyjne – NIP i REGON. Online dostępna jest KRS i można tam bez problemu sprawdzić, czy sklep sklep istnieje oraz czy prowadzi wysyłkową sprzedaż internetową. Zwróćmy też uwagę, w jakim banku znajduje się konto podane przez sprzedającego – jeżeli jest to bank za granicą, to powinna zapalić się nam czerwona lampka.

Ankieta

Czy zostałeś kiedykolwiek oszukany, dokonując zakupów w sieci?

Powinniśmy kupować rzeczy za pobraniem?

I tak, i nie. Jeśli mamy sprawdzonego sprzedawcę, bo wcześniej coś od niego zamówiliśmy i wszystko było w porządku, to możemy wykonać od razu przelew na wskazany rachunek bankowy. Jeśli nie mamy zaufania, proponuję kupować za pobraniem. Jest to opcja trochę droższa, ale bezpieczniejsza. 

Poza tym radzę korzystać z opcji sprawdzania przesyłki przy odbiorze. Za dodatkową opłatą możemy sprawdzić zawartość paczki w obecności kuriera czy listonosza. Dużo osób tak nie robi, a po podpisaniu odbioru paczki trudno jest już odzyskać pieniądze. Trzeba iść jak najszybciej na pocztę i prosić naczelnika lub kierownika zmiany o wstrzymanie przelewu do sprzedającego, bo prawdopodobnie doszło do oszustwa.

Jak zazwyczaj kończą się zgłoszenia poszkodowanych? Udaje się odzyskać utracone pieniądze?

Wykrywalność jest duża, ale zawsze mogłaby być lepsza. Nie wszystkich oszustów udaje się ustalić. Zdarza się, że przestępca działa pod cudzym nazwiskiem, bo znalazł należący do kogoś dowód osobisty. Wiele osób nie zabezpiecza też swojego adresu sieciowego hasłem, więc oszust może skorzystać z hotspotu i nie zabezpieczonych sieci wi-fi. Uczulam na to, bo przestępca może robić wówczas wszystko na czyjeś konto. A przysłowiowy Kowalski dowiaduje się o tym dopiero, gdy do jego drzwi zapuka policja.

Dużą popularnością cieszy się strona AliExpress – Zakupy z Chin. Radzi pan jej unikać?

Ka na niej zakupów nie robię. Podchodzę do stron zakupowych z Chin bardzo sceptycznie. Z kilku powodów. Zamówiony towar może być niskiej jakości, może też do nas w ogóle nie dojść. Termin dostawy jest też długi, sięga nawet kilku miesięcy. Polecam rodzime portale.

Ankieta

Co najczęściej kupujesz w internecie?

Thumb 20170528 165212

Łukasz Różański

19:17 24-07-2018 19