Wrześnianie wśród „Najbardziej wpływowych osób w turystyce na Pojezierzu Gnieźnieńskim”

Kilka osób z naszego powiatu zostało dostrzeżonych przez portal Pojezierze24.pl w pierwszej edycji niecodziennego rankingu.

społeczeństwo 11:40 16-02-20214 3

Lista „Najbardziej wpływowych osób w turystyce na Pojezierzu Gnieźnieńskim w latach 2019-2020” została opublikowana pod koniec stycznia. Stworzyli ją dziennikarze portalu Pojezierze24.pl. Ich celem było wskazanie osób, które najbardziej angażują się w rozwój i promocję turystyki w regionie.

Są to m.in. właściciele biur podróży, hotelarze, samorządowcy, przedstawiciele organizacji turystycznych, stowarzyszeń i fundacji zajmujących się szeroko rozumianą turystyką (historią i kulturą), reprezentanci muzeów, przewodnicy i naukowcy związani z turystyką.

W związku z faktem, że rok 2020 w turystyce został zdominowany przez koronawirusa, autorzy rankingu wzięli również pod uwagę działania w roku 2019. Poniżej wszyscy wyróżnieni działacze z naszego powiatu wraz z zajętym miejscem i uzasadnieniem.

8. Sebastian Mazurkiewicz – dyrektor Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich we Wrześni

Dyrektor wrzesińskiego muzeum nieustannie popularyzuje lokalną historię, której głównym rdzeniem jest pamięć o dzieciach wrzesińskich, które w 1901 r. zastrajkowały przeciw germanizacji szkół, głównie przeciw modlitwie i nauce religii w języku niemieckim. W tym roku mija dokładnie 120 lat od historycznego wydarzenia, które wówczas rozsławiło Wrześnię niemal na całym świecie. W minionym roku w muzealnych wnętrzach kręcone były dwa filmy o tej tematyce, których konsultantem stał się dyrektor Mazurkiewicz. Ponadto w minionym roku nastąpiła realizacja cyklu piętnastu odcinków prezentujących muzealne zbiory. Wrzesińskie muzeum od niedawna można też odwiedzić bez wychodzenia z domu w wirtualnej rzeczywistości.

11. Przemysław Dębski – burmistrz Miasta i Gminy Pyzdry

Włodarz nadwarciańskiego miasta od wielu lat jest zaangażowany w inicjatywy związane ze zwiększeniem atrakcyjności Pyzdr. Wśród kilkunastu zrealizowanych projektów znajdują się m.in. mural przedstawiający historię miasta na ścianie hali widowiskowo-sportowej czy też remont domu podcieniowego z XVIII wieku na pyzdrskim rynku. W ostatnich miesiącach kolejnym z realizowanych zadań była rewitalizacja wiatraka holenderskiego, który zostanie uruchomiony w obecnym roku. Ponadto włodarzowi udało się pozyskać kolejną dotację na adaptację wnętrz domu podcieniowego. Znajdzie się tam izba miejskiej historii.

12. Jerzy Osypiuk – prezes Nekielskiego Stowarzyszenia Kulturalnego

Wieloletni nauczyciel historii, a obecnie aktywnie społecznik. Poprzez swoje liczne działania przybliża wielokrotnie zapomniane wydarzenia z przeszłości gminy. W ramach prowadzonego Nekielskiego Stowarzyszenia Kulturalne w ostatnich 10 latach wydano kilkanaście publikacji o bardzo różnej tematyce. W minionym roku pojawił się album z dokumentacją przydrożnych krzyży, kapliczek i zabytkowych nagrobków z terenu gminy. Z kolei w 2019 r. ukazały się dwie publikacje: o obozie pracy przymusowej dla Żydów i biogramy neklan walczących podczas drugiej wojny światowej. Spotkania promujące publikacje gromadziły ponad 200 osób

19. Jacek Wrzesiński – kierownik Rezerwatu Archeologicznego „Gród w Grzybowie”

Pasja do średniowiecza jest w nim widoczna na pierwszy rzut oka. Średniowieczny gród w Grzybowie ciągle skłania do prowadzania tam badań archeologicznych. Ostatnie z nich miały miejsce w 2018 r. i pozwoliły wówczas na znalezienie m.in. kilku pochówków. J. Wrzesiński od wielu lat popularyzuje wiedzę o Grzybowie, który do dzisiaj jest najbardziej tajemniczym grodem piastowskim. W rezerwacie archeologicznym organizuje co roku liczne wydarzenia, które mają na celu zapoznanie się m.in. z dawniej wykonywanymi zawodami. Najważniejszym z nich jest Grzybowski Turniej Wojów, który ściąga turystów ze wszystkich stron Polski.

Poza pierwszą 20. znaleźli się jeszcze:

21. Mariusz Gomulski – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kołaczkowie

34. Wiesława Kowalska – Lokalna Organizacja Turystyczna „Puszcza Pyzdrska”

46. Michał Czerniak – dyrektor Muzeum Regionalnego Ziemi Pyzdrskiej w Pyzdrach

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

11:40 16-02-2021