Września za dwa lata zostanie włączona do metropolii Poznania. Na razie przez połączenia kolejowe

Września będzie jedną ze stacji Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Ma to nastąpić w 2020 roku. Głównym założeniem technicznym jest to, aby na odcinku Września - Poznań częstotliwość kursowania w godzinach szczytu przewozowego wyniosła co 30 minut.

samorząd 13:23 13-04-20180 9

Mają w to być zaangażowane samorządy znajdujące się przy linii kolejowej Poznań-Warszawa. Z informacji przekazanych przez Departament Transportu Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu wynika, że sprawa jest w powijakach.

Włączanie do systemu kolejnych połączeń na zmodernizowanej linii kolejowej w kierunku Wrześni zaplanowane jest w 2020. Zakłada się, że zasady uczestnictwa gminy Września w projekcie PKM będą takie same jak dla gmin i powiatów położonych wzdłuż 4 linii kolejowych, na których połączenia w ramach PKM uruchamiane są w I etapie. Na chwilę obecną trudno jest jednak mówić o szczegółach współpracy.

Uruchomienie Poznańskiej Kolei Metropolitalnej nastąpi etapami, począwszy od 10 czerwca 2018 roku. Zakończenie wdrażania tego projektu przewidziane jest w 2021 roku i uzależnione jest od zakończenia remontów poszczególnych linii kolejowych przez PKP PLK SA.

Ankieta

Czy Twoim zdaniem istnieje konieczność zwiększenia liczby połączeń kolejowych między Wrześnią a Poznaniem?

W pierwszym etapie PKM uruchamiana będzie na liniach kolejowych w kierunku Grodziska Wielkopolskiego, Wągrowca, Nowego Tomyśla oraz Jarocina.

Thumb ww biernat

Filip Biernat

13:23 13-04-20180 9