Września – miasto z charakterem

To wcale nie musi być wyzbyty znaczenia slogan. Bo jakim miastem jest dziś Września? Średnim? Małym? Wyrazistym? Nijakim?

Moim zdaniem 11:57 24-01-20201 9

Dotychczasowe określenia wydają się coraz mniej trafne. Mamy historyczne, łatwe do wskazania centrum, a na rozrastających się przedmieściach mnożą się sypialnie. Europejska norma, chciałoby się powiedzieć.

Tylko gdzie naprawdę tętni życie miasta? Puchnące w ciągu dnia korki uliczne to nie życie, to raczej przedsmak raz wraz potężniejącego żywiołu. Narasta także pustka – i w centrum, i w sypialnianych „blokowiskach”.

Zgoda, zmieniło się wiele w modelach spędzania wolnego czasu, jednak po spektakularnej karierze promenady wzdłuż ulicy Wrzosowej wyraźnie widać, że jesteśmy spragnieni żywego kontaktu z miastem.

Czego zatem brakuje? Wydaje się, że dobrego skomunikowania obrzeży z centrum – przy tym innego niż samochodowe. Spożywczy dyskont pod blokiem czy osiedlowa pizzeria to zbyt mało, by zaspokoić głód miejskiego życia.

Piechotą z Lipówki na Gendka – trochę daleko. Ale rowerem? Gdyby tylko ścieżki szybciej przeradzały się w system – namacalne źródło miejskiego charakteru...

Mirosław Jadryszak

nauczyciel, pasjonat fotografii i filmu

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

11:57 24-01-2020