Wrzesiński Ratusz chce zwalczyć smog sposobem. Zamiast „kija” będzie „marchewka”

Czujniki systemu Airly najwyraźniej zrobiły swoje. Urząd Miasta i Gminy Września szykuje systemowe rozwiązanie problemu zanieczyszczenia powietrza.

samorząd 19:48 17-07-2018 13

Temat wypłynął we wtorek 17 lipca na połączonym posiedzeniu komisji wrzesińskiej rady miejskiej. Spotkanie odbyło się w ramach przygotowań do sesji zaplanowanej na najbliższy piątek. Poza radnymi pojawili wiceburmistrzowie Wrześni oraz szefowie kilku ratuszowych wydziałów i podległych jednostek.

Jedna z uchwał, która uzyskała pozytywną opinię radnych i została skierowana na sesję, dotyczyła problemu zimowego zanieczyszczenia powietrza (w uproszczeniu nazywamy to smogiem). O skali problemu przekonaliśmy się ostatniej zimy dzięki czujnikom systemu Airly.

Jak mówił wiceburmistrz Karol Nowak, uchwała zakłada dofinansowania do wymiany pieców węglowych na bardziej ekologiczne źródła ogrzewania. Co ciekawe, Ratusz idzie w to rozwiązanie mimo nikłego zainteresowania w gminie podobnym programem Urzędu Marszałkowskiego.

– To piękna uchwała, czekałem na nią od dawna. Mam tylko jedno „ale”... – stwierdził radny Stefan Ogrodowicz, który o systemowe zajęcie się smogiem apelował od lat.

Na czym polega to „ale”? Co rada zamierza zmienić na terenach potonsilowskich? Po co na komisji pojawił się szef Wodociągów Robert Zawodny? Jaka dobra wiadomość czeka zarządców i właścicieli Rodzinnych Ogródków Działkowych? O tym będzie można przeczytać w najbliższym wydaniu "WW". 

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

19:48 17-07-2018 13