[WOŚP] Licytujmy uważnie! Są aukcje, z których zysk nie trafia na konto fundacji

Finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to moment, który jednoczy wokół wspólnego, szczytnego celu. WOŚP to najbardziej znana akcja charytatywna w Polsce, sięgająca poza jej granice. Kwoty, które wpływają na konto fundacji, liczone są w milionach. Dla niektórych to jednak szansa... by zarobić.

Pomagamy 23:15 13-01-20190 0
Aktualizacja: Wcześniej w nagłówku artykułu znajdowało się jako ilustracja zdjęcie z jednej z wrzesińskich licytacji. Zaznaczyłam w tekście, że prowadzący ją Tomasz „Kupol” Kubczak jest przykładem osoby sprawdzonej i pewnej, więc śmiało można brać udział w prowadzonych przez niego aukcjach, ale okazało się, że część czytelników nie zauważyła tego tego dopisku, skojarzyła jedynie twarz i uznała, że materiał jest o nim. Najmocniej przepraszam Tomasza Kubczaka za to nieporozumienie, które było dla niego powodem przykrości. Do przeprosin załączam deklarację wpłacenia dodatkowych 100 zł na konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, potwierdzenie przelewu do wglądu dla zainteresowanego.
Anna Tess Gołębiowska

Od 19 lat Allegro wspiera Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, przez ten czas udało się zebrać ponad 53 miliony złotych (rok temu było to 9 milionów). Użytkownicy Allegro mogą wybrać, czy zechcą licytować, czy wystawić przedmiot, dodając go do puli fantów Orkiestry. Łącznie platforma Allegro Charytatywni wsparła już niemal 300 Organizacji Pożytku Publicznego.

Słowo-klucz to właśnie nazwa platformy: Allegro Charytatywnie. Aukcje dla WOŚP-u zgromadzone są na dwóch platformach: Aukcje.wosp.org.pl i Rzeczyodserca.pl. Oznacza to, że nie powinniśmy szukać ich na zwykłym Allegro, gdzie każdy może wystawić, co zechce. Co jednak, gdy wpiszemy hasło „WOŚP” w wyszukiwarkę zwykłego Allegro? Otrzymamy niemal 40 tysięcy wyników. 

Aukcje te nie są w żaden sposób powiązane z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Większość z nich nawet nie sugeruje, że pieniądze trafią do puszek WOŚP-u. Ich autorzy po prostu wystawiają gadżety związane z Orkiestrą, świadomi, że dzięki temu te wyświetlą się, gdy ktoś będzie poszukiwał aukcji charytatywnych. Jest to całkowicie legalne, ale jednocześnie – jest to zwykła działalność komercyjna. Pieniądze z aukcji wpływają na konta ich założycieli, nie WOŚP-u. 

Podkreślmy jednak: nie musi być tak, że żaden z założycieli tych 40 tysięcy aukcji nie wspiera WOŚP-u. Po prostu nie ma takiego obowiązku. W sytuacji, kiedy nie zaznacza, że przeznacza pieniądze na fundację, można przyjąć, że po prostu prowadzi sprzedaż danego produktu, tak samo, jak gdyby sprzedawał książki czy ubrania. Natomiast w sytuacji, kiedy autor aukcji zaznacza, że zysk przeznacza na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy – nie ma możliwości sprawdzenia, czy rzeczywiście to robi.Oczywiście może się zdarzyć, że po prostu przez pomyłkę założył aukcję na niewłaściwym portalu. Może to jednak oznaczać próbę żerowania na niewiedzy – i nie ma możliwości zweryfikowania tej informacji. 

Ankieta

Czy dałeś się złapać na „WOŚP-owe” aukcje na zwykłym Allegro?

Licytowanie lub kupowanie przedmiotów na aukcjach poza Aukcje.wosp.org.pl i Rzeczyodserca.pl jest więc jak wręczenie pieniędzy komuś, kto zbiera pieniądze na ulicy, choć nie ma puszki i identyfikatora. Mogą one finalnie trafić na najszlachetniejszy nawet cel, niemniej – jest to loteria. 

Nasze podejrzenia potwierdza sztab WOŚP.

– Te aukcje nie są charytatywne, i nie wspierają naszego celu. Jest to aukcja prywatna. Wszelkie aukcje wspierające nasz cel odbywają się na aukcje.wosp.org.pl –informuje Marlena Kuczko z Działu Aukcji WOŚP.

Autor takiej aukcji może przeznaczyć na fundację całą zebraną sumę, może jej część, a może wszystko zachować w swojej kieszeni. Ks. Kamil Wołyński z parafii w Żółkiewce (woj. lubelskie) zrobił dziś coś wyjątkowego – wrzucił do puszek wolontariuszy WOŚP-u wszystkie datki z tacy. Nie znaczy to jednak, że każda złotówka wrzucona na tacę tej niedzieli w dowolnym innym kościele w Polsce trafi na konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tak samo nie każdy sprzedający musi pokazać taki gest jak ks. Wołyński.

Dlatego uważajmy. 

Na Aukcje.wosp.org.pl znajduje się obecnie 45 336 aukcji. Jest z czego wybierać. Nie ma potrzeby zdawać się na ślepy los. 

Ankieta

Czy wspierasz WOŚP, licytując w internecie?

Ankieta

Co sądzisz o osobach, które licytują „WOŚP-owe” gadżety dla własnego zysku?

Te aukcje wyświetlają się, gdy wpiszemy hasło „WOŚP” na zwykłym Allegro

Zanim zalicytujemy, przyjrzyjmy się adresowi aukcji.

Tak wygląda adres „zwykłej” aukcji na klasycznym Allegro

Tak wygląda adres aukcji charytatywnej

Wchodząc na stronę Allegro, nie wpisujmy hasła „WOŚP” w wyszukiwarkę, kliknijmy na odnośnik do charytatywnej części portalu

Thumb anna tess go%c5%82embiowska fot idzikowski 1

Anna Tess Gołębiowska

23:15 13-01-2019