[WOŚP 2020] Biegną po światełko do nieba. Wyruszyła jubileuszowa sztafeta

Punktualnie o godzinie 20.00 tłum biegaczy zgromadzonych na stadionie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących ruszył i rozpoczął pierwsze okrążenia w ramach WOŚP-owej sztafety.

aktualności 00:26 12-01-20202 5

To już X Sztafeta po Światełko do Nieba organizowana przez Klub Biegacza Kosynier Września. Tradycyjnie rozpoczęła się wyemitowaniem pozdrowień dla uczestników od Jurka Owsiaka, który odliczył od dziesięciu do jednego. Zanim jednak to nastąpiło, komandor sztafety Robert Klimczak wezwał zgromadzonych do uczczenia minutą ciszy dwóch osób, które były związane z biegiem, a które pożegnaliśmy w 2019 roku – Łukasza Lonkę, który przekazywał na licytacje swoje liczne trofea, oraz Mirka Chudego, przyjaciela sztafety, startującego w niej regularnie mimo niepełnosprawności.

Gdy biegacze zajęli bieżnię, rozpoczęły się prowadzone przez Tomasza Szymkowiaka i Jacka Krajniaka licytacje. Najwyższą kwotę tego wieczora osiągnął medal z autografem Jurka Owsiaka – 600 zł (do Wrześni trafiły trzy). Za 280 zł poszła piłka z podpisami kadry Lecha Poznań, a za 320 zł – zestaw głośników do kina domowego. Kalendarz podpisany przez Rafała Sonika i Jurka Owsiaka osiągnął cenę 150 zł, a numer startowy biegu z jedynką – 100 zł.

Jacek Krajniak, Tomasz Szymkowiak i Robert Klimczak
Licytacje budziły emocje
Trzy fanty już wylicytowane!

Zainteresowanie wzbudzały też budki z pluszakami. Nie trafiły na licytację, można było nabyć je za „co łaska” w miejscu zapisów. Schodziły średnio za 50 zł sztuka. 30 budek było podarkiem od Michasi, córki komandora sztafety.

Rok temu w sztafecie wzięło udział 816 osób. Ile stawi się w tym roku?
Cały czas można się zarejestować. KB Kosynier Września przyjmuje zapisy do biegu na sali gimnastycznej Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących
Damian Hoffmann, dyrektor ZSTiO, chwilę po odebraniu pakietu startowego

W sztafecie może wziąć udział każdy. Nie ma znaczenia forma – można biec, truchtać, maszerować z kijkami lub bez. Nie liczy się też wiek – startują maluchy w wózkach pchanych przez rodziców oraz seniorzy. Każdy z uczestników przekazuje później organizatorom, ile kilometrów pokonał. Nie chodzi tylko o rekord – dwie firmy wspierające sztafetę przekazują organizatorom wsparcie zależne od dystansu. Po 20 groszy za każdy pokonany przez biegaczy kilometr wrzucą firmy Energika oraz Apart Grupa Deweloperska.

– Pomysł zrodził się w zeszłym roku – opowiada Ewelina Szamałek-Garcarek, dyrektorka handlowa Energiki. – Kolega, który jest jednym z organizatorów biegu, wspomniał, że jest to szczytna idea i zapytał, czy wzięlibyśmy udział. W związku z tym, że lubimy pomagać – jesteśmy firmą rodzinną, wspieramy siebie nawzajem i lubimy też wspierać takie szczytne akcje – postanowiliśmy wziąć w tym udział. Myślę, że nasze wsparcie będzie kontynuowane co roku.

Ewelina Szamałek-Garcarek i Bartosz Szamałek z Energiki oraz Magdalena Mejer, przyjaciółka firmy
Ewelina Szamałek-Garcarek z Kosynierami

Wsparcie pani Eweliny nie ograniczyło się jednak do tego. Wraz z bratem wzięła udział w licytacjach – zgarnęli wszystkie trzy medale z autografami Jurka Owsiaka. Łącznie wrzucili za nie do puszki 1,2 tys. zł.

– Kłóciliśmy się, kto zgarnia pierwszy, a kto drugi i trzeci medal – śmieje się. – Myślę, że tym sposobem podbiliśmy trochę pulę dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

X Sztafeta po Światełko do Nieba zakończy się 12 stycznia o godz. 20.00. Biegacze pozostaną na bieżni przez równe 24 godziny.

KB Kosynier Września co roku zachęca uczestników do podpisywania się na pamiątkowych plakatach
Przedstawiciele KB Kosynier Września
Sztafeta to świetna zabawa dla małych i dużych

Do udziału w sztafecie zgłosiły się wcześniej online 503 osoby, ale na tym z pewnością nie koniec. Zapisy cały czas trwają. Tomek Szymkowiak mógł pochwalić się numerem 605, a z pewnością nie był ostatnią zapisaną dziś osobą. W 2019 roku w sztafecie pobiegło 816 osób, które pokonały łącznie ponad 8,5 tys. kilometrów.

Na starcie stawiły się całe ekipy
Mariusz Gomulski (szef kołaczkowskiego sztabu WOŚP i dyrektor GOK-u) oraz Teresa Waszak (wójt Kołaczkowa) wpadli pokibicować
30 piesków w budkach przekazała sztafecie córka komandora imprezy

Więcej zdjęć z X Sztafety po Światełko do Nieba znajdziecie w galerii.

W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej. Hasłem 28. Finału jest „Wiatr w żagle!”. O tym, co zostało zaplanowane na jutro w powiecie wrzesińskim, przeczytacie tutaj.

Thumb anna tess go%c5%82embiowska fot idzikowski 1

Anna Tess Gołębiowska

00:26 12-01-2020