Wojna informacyjna przed manewrami Defender 2020 – z bombą atomową i Powidzem w tle

Turecki portal „The Duran” twierdzi, że w ramach wiosennych ćwiczeń Defender Europe 2020 do Polski trafi broń jądrowa – przez lotnisko wojskowe w Powidzu (30 km od Wrześni). Dowództwo US Army zdementowało tę informację.

aktualności 18:09 26-02-20202 10

– Nasze źródła w Incerlik AB (Turcja–przyp.red) potwierdzają, że samolot C-17 Globemaster III ma przewozić bardzo ważny ładunek do Polski. Samolot został zabrany do wysoce zabezpieczonego obszaru w Incerlik AB – podał 21 lutego turecki portal.

– Przylot samolotu transportowego C-17 do Incerlik AB jest zatem postrzegany jako sposób na przemieszczenie pewnej liczby bomb nuklearnych do Polski. Dowód tego stanowi rozmieszczenie składowiska broni nuklearnej podczas Defender Europe 2020 w Powidzu – pisze dziennikarz Belit Onay.

Tego samego dnia rewelacje Turków dementuje dowództwo wojsk amerykańskich w Europie – US Army Europe.

Ankieta

Czy Twoim zadniem na terytorium Polski powinna znajdować się broń jądrowa?

– Dzisiejszy post z „The Duran” zawierał kilka całkowicie sfabrykowanych cytatów przypisanych naszemu szefowi sztabu. Te komentarze nigdy nie zostały wygłoszone. Nadal współpracujemy z naszymi sojusznikami i partnerami z NATO w przeciwdziałaniu dezinformacji – głosi oficjalny komunikat US Army Europe.

O sprawie na polskim Twitterze napisał dr Jacek Batosiak z think tanku Strategy and Future zajmującego się sprawami międzynarodowymi  i… zebrał baty od użytkowników za kolportowanie fejków.

– Spokojnie, radzę obserwować co się będzie działo aż do Defendera 2020 w kontekście MDB i END. Potem podsumujemy – odpowiedział na Twitterze.

Thumb ww biernat

Filip Biernat

18:09 26-02-2020