Wojewoda i burmistrz cieszą się z wielkich pieniędzy na obwodnicę Wrześni

Gmina Września otrzymała 30 mln zł z Funduszu Dróg Samorządowych na budowę wschodniej obwodnicy miasta. To najwyższe w Wielkopolsce dofinansowanie w ramach tego rządowego programu.

samorząd 11:55 03-09-20192 33

Wiadomość wartą 30 mln zł przekazano dziś (3 września) podczas konferencji prasowej zorganizowanej na placu budowy obwodnicy. Pojawił się na niej wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann, który poprzez rekomendację przyczynił się do skierowania pieniędzy z ministerstwa infrastruktury do Wrześni.

– Września dostanie największe dofinansowanie w Wielkopolsce. Całe województwo otrzyma w tym roku 288 mln zł z Funduszu Dróg Samorządowych i jest to dla nas wspaniała niespodzianka, bo nasze wyliczenia mówiły o 271 mln zł. Słowem, będzie się budowało! – stwierdził wojewoda.

– Bardzo się cieszymy. Pieniądze z Funduszu przełożą się na realną poprawę bezpieczeństwa mieszkańców. Wyprowadzimy z miasta tiry, których notujemy obecnie 1,5 tys. dziennie – przekonywał burmistrz Tomasz Kałużny.

Wrzesińskie dofinansowanie dotyczy pierwszego oraz drugiego odcinka obwodnicy i stanowi ponad połowę wartości tych dwóch etapów. Inwestycja jest obecnie przed przetargiem na trzeci etap od Gutowa Małego do Sokołowa. Całość ma kosztować 90 mln zł. Pieniądze miały pochodzić z emisji obligacji, a więc zadłużenia gminy. Teraz będzie ono mniejsze.

Gmina złożyła już kolejny wniosek o dofinansowanie w przyszłorocznej edycji Funduszu Dróg Samorządowych. Niewykluczone więc, że wsparcie będzie jeszcze wyższe.

Dodajmy, że współpraca na linii ratusz-urząd wojewódzki kwitnie mimo politycznych różnic. Tu rządzi Platforma Obywatelska, tam – Prawo i Sprawiedliwość. Co więcej, wojewoda jest „jedynką” na liście wyborczej PiS-u w naszym okręgu, a wiceburmistrz Wrześni Artur Mokracki startuje w barwach PO z 4. miejsca.

Więcej o całej sprawie będzie można przeczytać w najbliższym wydaniu „WW”.

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

11:55 03-09-2019