Wojenne kroniki propagandowe w muzeum. Nie wszystkim chętnym udało się dostać na pokaz

Pokaz niemieckich kronik filmowych z czasów II wojny światowej odbył się 22 listopada w Muzeum Regionalnym im. Dzieci Wrzesińskich. 

kultura 22:01 22-11-20191 4

Filmy nakręcono dla Wermachtu. Miały one wymiar propagandowy. Ich celem było utwierdzanie żołnierzy w przekonaniu, że hitlerowskie Niemcy są niezwyciężone. Filmy jeździły wraz z wojskiem. Prezentowane były głównie na froncie, żeby motywować do walki.

Jak niemieckie filmy znalazły się we Wrześni tłumaczył Sebastian Mazurkiewicz, dyrektor muzeum:

Jest 21 stycznia 1945 roku. Front zbliża się do Wielkopolski. Armia Czerwona jest coraz bliżej. Podchodzą od południowego-wschodu. Żołnierze niemieccy uciekają, ludność cywilna się ewakuuje. Przez Wrześnię przejeżdża furgonetka z filmami propagandowymi. Na rynku samochód zatrzymuje się z powodu awarii. Czterech Niemców przewożących filmy usiłuje go naprawić, ale nie udaje się. W końcu uciekają za swoimi żołnierzami w kierunku Poznania, a furgonetka zostaje.
Sebastian Mazurkiewicz, dyrektor Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich

Filmy znaleźli mieszkańcy Wrześni. Dzięki nim materiały przetrwały do dziś.

Pokaz wzbudził spore zainteresowanie wśród mieszkańców Wrześni. Niestety, nie wszystkim chętnym udało się dostać do wnętrza małej muzealnej sali, żeby go zobaczyć.

Pokaz wzbudził spore zainteresowanie mieszkańców

Thumb go dziewicz2

Joanna Goździewicz

22:01 22-11-2019