Woda dla wszystkich

Działania podejmowane przez obywateli w ramach społeczeństwa obywatelskiego, przyjmują bardzo różne formy, czasem bardzo pozytywne, napawające optymizmem.

Moim zdaniem 09:05 16-08-20190 0

Zawsze wynikają z troski o otoczenie: społeczne i przyrodnicze. Szczególnie to drugie jest coraz bardziej doceniane, bo coraz więcej ludzi dostrzega konieczność dbania o przyrodę. W dobie upałów i suszy, formą wspierania przyrody jest ustawianie pojemników z wodą, z których mogą korzystać zwierzęta towarzyszące, ptaki, owady, czy małe dzikie ssaki – na przykład żyjące w naszych parkach i ogrodach i będące pod ochroną, jeże.

Wystawienie wody nie zabierze dużo czasu ani energii, za to obserwowanie stworzeń korzystających z nich daje bardzo dużo radości, zaś tym zwierzętom czasem ratuje życie. Wystarczy pomyśleć, że pszczoła lata tylko na dystans około 2,5 km od ula – i na tym dystansie musi znaleźć wodę by przetrwać. Wrażliwi właściciele restauracji, sklepów, kawiarni także wystawiają wodę w miskach dla psów i kotów, a korzystają z niej także ptaki. Dostęp do wody udostępniają zwierzętom duże sieci handlowe i stacje benzynowe. My też!

Hanna Mamzer

socjolog, prezes stowarzyszenia Czysta Nekla

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

09:05 16-08-2019