Winnica, rewitalizacja parkoszki i wiatraka holenderskiego. Pyzdry zmienią się nad Wartą

Skarpa nadwarciańska w Pyzdrach będzie piękniała z roku na rok. Władze miasta chcą wybudować winnicę, na nowo zagospodarować tzw. parkoszkę i przywrócić do życia wiatrak holenderski.

aktualności 15:10 29-06-2018 11

Burmistrz Pyzdr Przemysław Dębski, powiedział nam, że jednym z najważniejszych zadań w tej kadencji to zmiana oblicza skarpy nadwarciańskiej w Pyzdrach, na odcinku od mostu do mostu (czyli przyczółka starego mostu).

- Cała ta historia zaczęła się od muralu. Był to mocny akcent na początek. Natomiast utwierdził nas w przekonaniu, że jest potencjał w tym miejscu i ta nasza inicjatywa spotkała się z dobrym odbiorem ze strony mieszkańców jak i gości. Mural stał się wizytówką Pyzdr, dodało nam to wiary w cały ten projekt i później konsekwentnie go realizowaliśmy. Najbardziej istotnym był rok ubiegły, gdzie łącznie tutaj zainwestowaliśmy ponad pół miliona złotych w ten odcinek - wyjaśnia nam Przemysław Dębski, burmistrz Pyzdr.

W ramach tych inwestycji odnowiono wnętrza w lokalu na marinie, wybudowany został piracki placów zabaw. Zespolono ciąg spacerowy, który kończył się na ul. Nadrzecznej, na odcinku pod szkołą. Ponadto udrożniony został odcinek od hali sportowej do mostu. Pojawiła się także tzw. mała infrastruktura: ławeczki i stoły. Odnowione zostały elewacje kamieniczek komunalnych.

- Staramy się pokazywać kamień brukowy, który był charakterystyczny dla Pyzdr - dodaje Przemysław Dębski.

W tym roku na schodach nadwarciańskich pojawiła się mozaika. Pisaliśmy o tym niedawno TUTAJ.

Na nowo została zagospodarowana pobliska skarpa poniżej murów obronnych. Nasadzono tutaj łącznie 1500 roślin. Efekt ma być widoczny za kilka lat.

Ankieta

Czy podoba się Tobie nowa koncepcja zagospodarowania skarpy nadwarciańskiej w Pyzdrach?

Miasto planuje w najbliższych latach na fragmencie skarpy zbudować winnicę. Burmistrz myśli także o zagospodarowaniu tzw. parkoszki. To wysoka skarpa za przyczółkiem starego mostu w stronę Tarnowej.

- Ze zdjęć, które posiadamy z dwudziestolecia międzywojennego, wyraźnie widać, że kiedyś funkcjonowała tutaj plaża. Chcemy przywrócić to miejsce do życia. Myślę, że w ciągu dwóch lat uda nam się zagospodarować to miejsce - mówi nam Przemysław Dębski.

Kolejnym etapem ma być rewitalizacja i uruchomienie wiatraka holenderskiego. We wstępnej koncepcji ma to być miejsce dedykowane dzieciom i młodzieży. Władze Pyzdr liczą na wsparcie tych projektów przez Urząd Marszałkowskim w Poznaniu, który przywraca do życia Szlak Piastowski.

Thumb ww biernat

Filip Biernat

15:10 29-06-2018 11