Dlaczego lubimy kicz?

Świąteczne przechadzki pozwalają widzieć więcej, np witrynę sklepową z napisem Merry Christmas.

Moim zdaniem 11:21 28-12-20180 0

Nic w tym dziwnego – ktoś powie – mieliśmy Boże Narodzenie. Jednak moja staromodna natura pokrywa się żalem, że tak pięknie kiedyś brzmiało polskie Wesołych Świąt!  Rozglądając się, dostrzegam reklamowy bałagan, odhumanizowane blokowiska i kiczowato oświetlone domy. Potwierdza się to, co już wiadomo. W naszej przestrzeni miejskiej panuje spory bałagan i estetyczny chaos!

Przypomniałem sobie pewien artykuł prasowy, gdzie pojawiła się teza o genetycznie zakodowanym zamiłowaniu Polaków do szmiry i tandety. Czy jest aż tak źle? Owszem, w polskiej szkole brak elementarnej edukacji w zakresie historii sztuki, sztuk pięknych i w dziedzinie dobrego gustu. Brak fachowców, którzy wykonaliby dobrą pracę na lekcjach plastyki czy muzyki, ale sądzę, że przede wszystkim trzeba pozbyć się wieloletnich naleciałości.

Według Pierre’a Bourdieu ludzkie gusta są zróżnicowane klasowo, a wpływ na upodobanie do kiczu mają takie czynniki, jak poziom dochodu, wykształcenia czy wielkość miejscowości, z której ktoś pochodzi. To tylko jeden z paradygmatów – dlatego póki co, ja wiem swoje.

Jacek Pietrzyk

wrześnianin

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

11:21 28-12-2018