Wielkopolscy terytorialsi pobrali już 100 tysięcy wymazów

Niemal od początku pandemii, żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej służą pomocą w zakresie wykonywania wymazów na obecność koronawirusa. W tym tygodniu liczba pobrań przekroczyła 100 tys.

aktualności 08:25 28-11-20203 0

Wynik jest sumą testów wykonywanych w dwóch województwach, które są pod opieką wielkopolskiej brygady (wielkopolskie i lubuskie). W drugiej fali pandemii, żołnierze maksymalnie zaangażowali się w działalność wymazową, by personel medyczny mógł skupić się na innych czynnościach, czyli ratowaniu ludzkiego życia. Aktualnie, w prowadzeniu punktów wymazowych, terytorialsów wspierają wojska operacyjne (2 Skrzydło Lotnictwa Taktycznego, 11 Dywizja Kawalerii Pancernej, Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych).

Żołnierze „Dwunastki”, w ramach mobilnych zespołów wymazowych pobierali próbki od pensjonariuszy DPS-ów i innych placówek. Brygada jako pierwsza powołała do działania mobilne punkty wymazowe TEST&GO metodą drive thru i walk thru. Pierwszym miejscem, do którego zawitali był Krotoszyn.

Ankieta

Czy Twoim zdaniem żołnierze WOT powinni zajmować się badaniami na obecność COViD-19?

– Jako Wojska Obrony Terytorialnej, jesteśmy ukierunkowani na to, by skutecznie docierać z pomocą do mieszkańców Wielkopolski i Ziemi Lubuskiej. Chcemy, aby każdy, kto podejrzewa, że został zakażony, miał dostęp do badania na obecność SARS CoV-2. W ramach prowadzonej od czerwca operacji pod kryptonimem „Trwała Odporność”, skupiamy się na profilaktyce, identyfikacji oraz izolacji COVID-19 – tłumaczy płk Rafał Miernik, dowódca 12 WBOT.

W tej chwili żołnierzy można spotkać w punkcie TEST&GO przy stadionie Lecha Poznań oraz 52 punktach przyszpitalnych. W gotowości do działania są także dwa mobilne zespoły wymazowe. W pobieranie próbek aktualnie zaangażowanych jest 131 żołnierzy.

ppor. Anna JasińskaPawlikowska

12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej

Thumb ww biernat

Filip Biernat

08:25 28-11-2020