Wielkie religijne uniesienie na Spotkaniu Młodzieży „Kostka 2019” we Wrześni

Mnóstwo łez szczęścia zostało wylanych wczoraj 21 września w hali przy ul. Kosynierów we Wrześni. Spotkanie młodzieży zorganizowane pod hasłem „Oglądać Boga” dla wielu spełniło swoje zadanie.

społeczeństwo 10:25 22-09-201920 50

Września już po raz drugi była gospodarzem Spotkania Młodzieży Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Wcześniej wydarzenia te odbywały się głównie w Inowrocławiu. Motywem przewodnim całości jak zwykle było wspomnienie św. Stanisława Kostki, patrona dzieci i młodzieży, który w XVI wieku uciekł z domu, aby wstąpić do zakonu.

Ponad 800 młodych ludzi, wspieranych przez kilkudziesięciu księży wikariuszy, modliło się przez niemal cały dzień na różne sposoby. Zaczęło się od zawiązania wspólnoty i nabożeństwa do Ducha Świętego, któremu przewodniczył ksiądz Marcin Modrzyński, znany m.in. z rapowania w zespole Wyzwoleni z Niewoli.

Następnie uczestnicy wzięli udział w żywiołowym koncercie zespołu Siewcy Lednicy, by później przystąpić do – jak się okazało – najbardziej emocjonalnej części spotkania, czyli nabożeństwa pokutnego. Po konferencji poprowadzonej przez księdza Jarosława Wesołowskiego nastąpiła niezwykła adoracja Najświętszego Sakramentu wystawionego na konstrukcji w kształcie krzyża. Młodzi ludzie pod wpływem rachunku sumienia, spowiedzi, błogosławieństw i religijnych pieśni wybuchali płaczem. Wielu przytulało się do krzyża i przypinało do niego kartki z prośbami i przeprosinami.

Krzyż i monstrancja z Najświętszym Sakramentem, czyli konsekrowaną hostią
Uczestnicy mocno przeżyli część pokutną spotkania
Dla wielu emocje były obezwładniające

– Tu nie ma mocnych – stwierdza ksiądz Wojciech Orzechowski, diecezjalny duszpasterz młodzieży, koordynator całego wydarzenia. – Jeśli tylko ktoś pozwoli wejść Bogu do serca, otworzy się na Niego, to serce zostaje skruszone i pojawiają się łzy. Łzy wzruszenia, żalu, szczęścia, radości… Pojawia się poczucie bezinteresownej miłości – mówi ks. Orzechowski.

Ksiądz Orzechowski, w tle wizerunek patrona spotkań

Diecezjalny duszpasterz młodzieży na koniec poprowadził mszę z eucharystią, która była punktem kulminacyjnym całego spotkania. Jak to wydarzenie przeżyli sami uczestnicy? O tym będzie można przeczytać w najbliższym wydaniu „WW”. Poniżej więcej zdjęć.

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

10:25 22-09-2019