Wielkie manewry w Kołaczkowie. Strażacy szlifowali procedury medyczne i wspinaczkę

Ponad 100 strażaków z 19 jednostek OSP z całego powiatu wzięło udział 26 kwietnia w warsztatach ratownictwa medycznego „Medyk 2019”. Impreza odbyła się na terenie gminy Kołaczkowo.

aktualności 22:22 26-04-20190 1

Warsztaty zostały zorganizowane przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej we Wrześni już po raz piąty. Do tej pory impreza odbywała się 3 razy we Wrześni i raz w Pyzdrach. Teraz areną szkoleniową stała się znaczna część gminy Kołaczkowo. 

Piątkowe warsztaty rozpoczął wykład kołaczkowianina Arkadiusza Szatkowskiego pt. „Amputacja urazowa oraz zastosowanie stazy taktycznej CAT”, który odbył się w Urzędzie Gminy w Kołaczkowie.

Następnie uczestnicy wzięli udział w zajęciach praktycznych, czyli w udzielaniu kwalifikowanej pomocy medycznej we wcześniej zaaranżowanych scenkach: Kołaczkowo – melina, pożar budynku, wypadek na oczyszczalni ścieków, Borzykowo – wypadek autokaru, Wszembórz – wypadek z udziałem maszyny rolniczej. W ramach dodatkowego zadania przećwiczona została wspinaczka za pomoc skrzynek.

- Scenki zmieniamy co roku, ale siłą rzeczy czasami powtarzają się. W warsztatach bierze udział dwóch strażaków ratowników delegowanych przez komendanta PSP z Jarocina, którzy również ocenią, to co my tutaj dzisiaj robimy – mówi mł. bryg. Marek Mikołajczak, rzecznik prasowy PSP we Wrześni.

- Wiedza na temat ratownictwa medycznego jest przekazywana na co dzień w czasie kursów kwalifikowanej pierwszej pomocy. Jednostki PSP i OSP wysyłają strażaków w różne miejsca Polski, ponieważ istnieje obowiązek takich szkoleń. Przy okazji, aby sobie to utrwalić, my jako komenda organizujemy doroczne manewry medyczne i one są ukierunkowane w dziedzinie ratownictwa. To jest nowa dziedzina, która została nam dopisana do naszych procedur ratowniczych. Dlatego staramy się położyć szczególny nacisk na to, aby przybliżyć strażakom-ratownikom medyczne procedury ratownicze – mówi bryg. Damian Jankowiak, zastępca komendanta PSP we Wrześni.

- Manewry mają charakter warsztatowy, to nie są zawody. W czasie ich trwania ratownicy, instruktorzy i koordynatorzy ratownictwa medycznego, na bieżąco mówią uczestnikom, czy pojawiły się jakieś błędy, niedociągnięcia, bądź też chwalą za podjęte w odpowiedni sposób działania ratownicze – dodaje komendant.

Od strony merytorycznej warsztaty „Medyk 2019” koordynowali i prowadzili instruktaż ratownicy medyczni: Grzegorz Zaworski, Łukasz Michalak, Arkadiusz Szatkowski, Marcin Pawlak i Michał Olejnik.

Impreza została zorganizowana dzięki dofinansowaniu Rady Powiatu Wrzesińskiego oraz pomocy wójta gminy Kołaczkowo.

Thumb ww biernat

Filip Biernat

22:22 26-04-2019