Wielkie dni małej floty – czyli Kołaczkowo 20 lat temu

Rok 2000 był chyba jednym z najlepszych w historii Kołaczkowa, głównie dzięki obchodom Roku Reymontowskiego. Choć rozmaite znaki na niebie i ziemi zwiastowały jakoweś klęski i nadzwyczajne zdarzenia…

historia 08:00 18-01-20203 0

Na zdjęciach widać jeszcze małe fiaty, polonezy, łady i stare golfy. W Urzędzie Gminy w Kołaczkowie można było wtedy jeszcze zarejestrować auto (sic!).

Ludzie z Kołaczkowa dzierżyli pełni władzę w gminie. Wójtem było Jan Bilski, a przewodniczący rady Mirosław Pawlak. Radną gminną była wówczas także Teresa Waszak. Sołtysem – Stefan Staszak.

Turnusowy Ośrodek Socjoterapii      Fot. arch. Wydawnictwo Kropka

Szkoła funkcjonowała pod nazwą „Zespół Szkół w Kołaczkowie” (w następnym roku zostanie zlikwidowany, co okaże się katastrofalnym błędem). 25-lecie obchodził Szkolny Klub Sportowy „Iskra”. Przy ośrodku zdrowia nie było apteki. Działała za to w przedszkolu i miała oryginalną nazwę „Apteka św Łukasza”. Sęk w tym, że właściciel się gdzieś zmył i zamknął punkt. Mieszkańcy przez kilka miesięcy nie mieli dostępu do leków. Nie było wówczas OWDiR-u, w starej wozowni funkcjonował Turnusowy Ośrodek Socjoterapii.

W Kołaczkowie sporo działo się w rolnictwie. Funkcjonowało koło hodowców bydła mlecznego, rozbudowała się Rolnicza Spółdzielnia Usługowo–Handlowa (dawny SKR), ale też zapowiedziano likwidację zsypu buraków.

Pałac Reymonta w Kołaczkowie Fot.arch. Wydawnictwa Kropka

Dzięki Rokowi Reymontowskiemu na agendę wrócił pałac Reymonta. Rozpoczęto jego remont. Kołaczkowo bardzo też polubiły media.

Co w 2000 roku działo się w Kołaczkowie?

28 stycznia – wizyta pracowników Wielkopolskiej Służby Ochrony Zabytków, podjęto decyzję o remoncie pałacu Reymonta w związku z obchodami Roku Reymontowskiego

29 stycznia – oddano do użytku biurowiec Rolniczej Spółdzielni Usługowo-Handlowej (dawniej SKR) w Kołaczkowie.

15 marca – Cukrownia Witaszyce zapowiedziała likwidację Punktu Odbioru Buraków Cukrów w Kołaczkowie, czyli tzw. zsypu.

7 kwietnia – przy wjeździe do Kołaczkowa od strony Borzykowa postawiono mapę gminę z reklamami firm. Później mapa została przeniesiona do centrum wsi.

Kościół parafialny w Kołaczkowie Fot. arch. Wydawnictwa Kropka

13 kwietnia – odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze Gminnego Koła Hodowców Bydła Mlecznego w Kołaczkowie. Prezesem organizacji był Stanisław Dębicki z Borzykowa.

19 kwietnia – rozpoczęto oficjalnie obchody Roku Reymontowskiego. W otwierającej konferencji prasowej w Poznaniu uczestniczyli wójt Jan Bilski i przewodniczący rady gminy Mirosław Pawlak.

24 maja – w Kołaczkowie goszczą filmowcy Lucyna Smolińska i Mieczysław Sroka przygotowują film o Władysławie Reymoncie do programu „Skarbiec” emitowanego na antenie TV Polonia.

Ankieta

Czy Twoim zdaniem Kołaczkowo rozwinęło się w ostatnich 20 latach?

11 czerwca – Wojewódzkie Święto Ludowe w Kołaczkowie.

16 czerwca – „Dni Pola” w gospodarstwie Stefana Waszaka, zorganizowane przy współpracy z firmą Cenos.

30 czerwca – odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze LOK Kołaczkowo. Nowy prezesem został Przemysław Pietryga.

9 lipca – jubileuszowy XX Bieg o Złoty Kłos w Kołaczkowie – wygrał Sławomir Kąpiński z Poznania.

1 sierpnia – wizyta reporterów z programu „Widnokrąg” TVP Poznań. W Kołaczkowie odwiedzili gospodarstwo Teresy i Stefana Waszaków. Emisja programu nastąpiła 6 sierpnia.

Ankieta

Czy chciałbyś przeczytać lub mieć książkę o dziejach Kołaczkowa?

20 sierpnia – Dożynki Powiatowe w Kołaczkowie

22 września – trwają prace z odnową frontu i wnętrza pałacu Reymonta.

4 grudnia – zakończyły się obchody Roku Reymontowskiego w Kołaczkowie.

Finalizowane są prace nad monografią „Historia Kołaczkowa”. Jeśli chcecie się podzielić jakąś historią o tej miejscowości, archiwaliami bądź zdjęciami. Zapraszam f.biernat@wrzesnia.info.pl, 502 565 297 lub z dyrektorem GOK-u. 

Thumb ww biernat

Filip Biernat

08:00 18-01-2020