Wielka historia małej cukierni. Premiera „Słodkiej niepodległości” w kinie Trójka

Wzruszenie, śmiech i cała moc wspomnień towarzyszyły premierze filmu „Słodka niepodległość”. Dokument pokazuje wrzesińską drogę do wolności widzianą przez pryzmat najstarszej rodzinnej cukierni w mieście.

kultura 19:24 11-11-20191 8

Wadowice mają kremówki papieskie, a Września – drożdżówki od Szwarca. Dla wielu mieszkańców naszego miasta słodkości z cukierni usytuowanej naprzeciw fary to kwintesencja lokalnego smaku. Receptura wypieków pozostała niezmienna od lat i jest słodką tajemnicą właścicieli.

Cukiernia ma za sobą bogatą historię. Działa nieprzerwanie od 145 lat. Przetrwała zabory, dwie wojny i trudne dla prywatnego biznesu czasy PRL-u. Firmę cały czas prowadzi jedna rodzina. 

Niezwykła historia cukierni stała się kanwą filmu dokumentalnego „Słodka niepodległość”.

Obraz powstał w  ramach projektu Filmowe Życiorysy PL, którego twórcy postawili sobie za  cel ocalenie pamięci o  osobach ważnych dla lokalnych społeczności. Filmowe opowieści mają inspirować młodych i  w atrakcyjny sposób przekazać im wiedzę o  historii.

Film nakręcono na zlecenie Urzędu Miasta i Gminy we Wrześni. Reżyserem „Słodkiej niepodległości” jest Antoni Wojtkowiak, twórca, który ma na swoim koncie ponad tysiąc produkcji telewizyjnych. 

Film zawiera sceny fabularyzowane, w które wcielili się członkowie wrzesińskich grup rekonstrukcyjnych. Widzowie mogą też zobaczyć archiwalne zdjęcia. Przewodnikami po historii miasta zostali regionaliści: Marian Torzewski, Sebastian Mazurkiewicz oraz Szymon Adamczyk. Są też fragmenty wywiadu ze zmarłym niedawno ks. kanonikiem Kazimierzem Głowem, wieloletnim proboszczem wrzesińskiej fary. 

W „Słodkiej niepodległości” zawarto też liczne anegdotki i ciekawostki związane z historią Wrześni i Cukierni Szwarc.

Premiera filmu odbyła się 11 listopada w kinie Trójka we Wrześni. Zainteresowanie nią było ogromne. Bezpłatne wejściówki, które można było otrzymać w ratuszu, rozeszły się w ciągu niespełna trzech godzin. 

Specjalnie z okazji Narodowego Święta Niepodległości zorganizowano dwa seanse. Gośćmi specjalnymi podczas pierwszego z nich byli Andrzej i Daniela Smodlibowscy, którzy obecnie wraz z synem Robertem prowadzą cukiernię.

Film udostępniono także bezpłatnie w internecie. 

Zapraszamy do oglądania i dzielenia się opiniami! A więcej o tym jak powstawała „Słodka niepodległość” przeczytacie w najbliższym wydaniu „WW”.

Zdjęcia: JOG/Filmowe Życiorysy PL

Thumb go dziewicz2

Joanna Goździewicz

19:24 11-11-2019