Wszystkie szkoły w powiecie za strajkiem. Nauczyciele gotowi do protestu

Znamy wyniki referendów strajkowych w szkołach na terenie powiatu wrzesińskiego. Pracownicy większości placówek opowiedzieli się za protestem.

oświata 15:52 27-03-20194 60

AKTUALIZACJA: Nauczyciele z gminy Miłosław zadecydowali, że także dołączają do strajku. Referenda zorganizowano w szkołach w Miłosławiu, Czeszewie i Orzechowie oraz przedszkolach w Miłosławiu i Orzechowie. Zdecydowana większość nauczycieli tych placówek opowiedziała się za protestem.

Referenda, które zakończyły się w zeszłym tygodniu, są drugim etapem w przygotowaniach do akcji protestacyjnej. Pierwszym było wszczęcie procedury sporu zbiorowego z pracodawcami. Podczas referendów pracownicy szkoły mieli określić, czy są za strajkiem, czy przeciw.

Głosować mogli nie tylko nauczyciele, ale wszyscy pracownicy placówek. Aby referendum było ważne, musiało w nim wziąć udział 50 proc. pracowników. W przypadku gdy ponad połowa głosujących opowiedziała się za strajkiem, szkoła przystępuje do protestu.

W gminie Września referenda odbyły się w 16 placówkach. – W 15 zdecydowana większość pracowników była za strajkiem. Nie odbędzie się on tylko w Przedszkolu nr 6 Pszczółka Maja – informuje Janusz Czyż, prezes oddziału ZNP Września.

Za strajkiem opowiedzieli się także solidarnie nauczyciele z gmin Pyzdry, Nekla i Kołaczkowo. Strajkować chcą wszystkie kołaczkowskie placówki. Poparcie dla protestu wyraziło tam 95-100 proc. pracowników. W gminie Nekla decyzję o strajku podjęły szkoły w Zasutowie, Nekli i Targowej Górce.

– Za strajkiem opowiedziało się 90 proc. nauczycieli, co odpowiada średniej kraju – mówi Mirosław Kowalski, szef nekielskiego ZNP. Za strajkiem są też szkoły w Pyzdrach, Lisewie i Górnych Grądach. Poparcie dla strajku w tej gminie wyraziło 83-100 proc. pracowników szkół.

Początkowo strajku miało nie być w gminie Miłosław. – Nie podjęliśmy sporu zbiorowego z dyrekcją szkół. Zdecydowaliśmy, że będziemy się solidaryzować ze strajkującymi poprzez oflagowanie szkół i wywieszenie plakatów – tłumaczył Kazimierz Jacewicz z miłosławskiego oddziału ZNP we wtorek 19 marca.

Obecnie sytuacja się zmieniła. Nauczyciele z Miłosławia zdecydowali, że przyłączają się do strajku.

– Strajkować będą wszystkie szkoły w gminie, a także dwa przedszkola. Udało się jeszcze zorganizować referenda strajkowe w terminie. Taka była wola pracowników – wyjaśnia Kazimierz Jacewicz.

Strajk ma się rozpocząć 8 kwietnia. Nauczyciele zapowiadają, że będą protestować do odwołania. Strajkujący będą przychodzić do pracy, ale zaniechają wykonywania obowiązków zawodowych. Nie wiadomo, jak na czas strajku będą zorganizowane zajęcia. Szkoły są na etapie ustalenia procedur.

Joanna Lewandowska

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

15:52 27-03-2019