Więcej murali!

Coraz większą popularnością na naszym terenie cieszą się murale. To atrakcyjna forma graficzna, która pozwala zagospodarować pustą i nieciekawą ścianę. 

Moim zdaniem 08:05 03-11-20180 8

Malowidła, które ostatnio powstały we Wrześni, Kołaczkowie czy Pyzdrach, nawiązują w swojej treści do historii miejscowości, Powstania Wielkopolskiego czy zabytkowych obiektów. Przykładem miasta, które doskonale wykorzystało wolne przestrzenie na pokrycie je muralami, jest Jarocin. W ciągu kilku lat pojawiły się tam murale o tematyce festiwalowej. 

Może teraz coraz częściej na terenie naszego powiatu będą pojawiać się malowidła nawiązujące do historii, ale również do szeroko pojętej kultury lub wartości, które warto zaprezentować i upamiętnić? Wszak nie brakuje ważnych lokalnych wydarzeń, postaci i wierszy. Zwłaszcza te ostatnie mogą być cennym pomysłem. 

W powiecie było i jest wielu lokalnych poetów, których wiersze można by zaprezentować na ścianie. Zyska zarówno okolica, jak i niezagospodarowane skrawki budynków. A murale będą równie pożyteczne, jak pamiątkowe tablice czy pomniki. Może warto spróbować na większą skalę? Mam tylko nadzieję, że murale nie będą kolidowały z historycznym centrum miasta i zabytkami.

Arkadiusz Sobczak

członek stowarzyszenia Projekt Września

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

08:05 03-11-2018