Więcej deptaków!

Jednym z przesądów jest przeświadczenie, że do sklepów musi być dojazd samochodem, bo inaczej klienci będą je omijali szerokim łukiem.

Moim zdaniem 09:15 16-08-20193 23

Wszelkie naukowe badania tego problemu, przeprowadzane w kraju i zagranicą oraz obserwacje potoczne mówią, że jest wręcz odwrotnie: sklepy, kawiarnie i restauracje pełne są klientów tam, gdzie aut nie ma, czyli przy deptakach. Widać to także we Wrześni – na deptaku na Warszawskiej są dwa wolne lokale, natomiast przy Jana Pawła II, gdzie samochody śmigają, kartek z napisem „Lokal do wynajęcia” jest znacznie więcej. Wniosek z tego jest oczywisty – jeśli zależy nam na rewitalizacji rodzimego małego handlu, róbmy w centrum jak najwięcej deptaków.

Niestety, ale nie widać oznak tej tendencji. Nadal nasze władze mówiąc o „rozwiązywaniu problemów komunikacyjnych” mają na myśli tylko ułatwienia dla ruchu samochodów. Zamiast tworzyć bezpieczną infrastrukturę pieszo-rowerową, buduje się nowe parkingi dla aut – patrz opisywana przez nas sprawa ulicy 68 Pułku Piechoty. W świecie samochodocentryzm jest passé, u nas nadal trendy...

Waldemar Śliwczyński

redaktor naczelny „Wiadomości Wrzesińskich”

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

09:15 16-08-2019